Bývalý šestatřicetiletý učitel na základní škole v Berouně Miroslav Černý má na svědomí nejméně čtyři dívky. Kontaktoval je přes sociální sítě a mimo jiné jim nabízel doučování. Se třemi z nich měl pohlavní styk. Všechny dívky zneužil k výrobě dětské pornografie, když je nabádal, aby mu posílaly intimní fotografie a videa. Mimo to se dopustil trestných činů nedovoleného navazování kontaktů s dítětem a ohrožování jejich výchovy.

Černému soud ještě zakázal pracovat s dětmi mladšími osmnácti let na pět a půl roku, zabavil mu mobilní telefon a nařídil mu sexuologickou ústavní léčbu, protože podle znalců trpí sexuální deviací zvanou hebefilie (zaměření na dospívající dívky). Jedné z dívek pak musí zaplatit odškodné 50 tisíc korun. Černý byl za nezákonný sex s nezletilou odsouzen už v roce 2012. U pražského soudu tehdy dostal podmínku. Na začátku roku 2013 byl amnestován.

Vydírání důchodce

Třiapadesátiletý Andrej Bilý byl odsouzen za loupež a vydírání vyděšeného důchodce v Jihlavě. Do jeho bytu se vloudil v září 2018 pod falešnou záminkou a dlouhých pět hodin se důchodce snažil připravit o peníze. Mimo jiné po něm chtěl zaplatit pojištění, slíbil vyřízení pohřbu a chtěl ho přinutit, aby si šel vzít půjčku na notebook.

Bilý byl čím dál agresivnější a neváhal dát devětapadesátiletému invalidnímu důchodci pár facek, mlátit ho dřevěným držákem na utěrky do kolene a vyhrožovat mu zbitím bandou cizinců. Z bytu si odnesl televizi a další věcí. Poškozeného dokonce přinutil, aby mu podepsal papír, že mu věci dal dobrovolně. Bilý se u soudu přiznal pouze k vydírání, odmítl jakékoli násilí. Přiznal dvě facky.

Kauzu jihlavský soud musel řešit opakovaně, protože odvolací soud měl k rozsudkům výhrady. Kvůli prodlužování procesu hrozilo, že Bilému vyprší doba vazby a bude muset být propuštěn na svobodu. To se nakonec nestalo. Krajský soud mu dvanáctiletý trest potvrdil na třetí pokus.