Jen loni podle ČSOB pojišťovny policie na Vysočině zaznamenala 278 vloupání do rekreačních objektů. Proto platí doporučení, že před zimou je dobré chaty a chalupy pořádně zabezpečit, a to nejen před zloději, ale také před nepřízní počasí.

„Právě neobydlené chatové oblasti jsou každoročně s příchodem podzimní a zimní sezony velkým lákadlem pro zloděje. Podle statistik Policie ČR bylo v roce 2012 na celém území republiky vykradeno 4 634 chalup se škodami za téměř 88 milionů korun," uvedla ve své tiskové zprávě Česká pojišťovna. Ze statistik ČSOB pojišťovny, která také čerpala z policejních zdrojů, bylo loni přímo na Vysočině vykradeno 278 chat a chalup.

„Riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, je v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než během léta, kdy jsou chaty a chalupy trvale nebo v pravidelných intervalech obývány," upozornil Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB pojišťovny.

„Často se přitom stává, že škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, když se po ‚zimním spánku' opět vypraví na svou oblíbenou chatu nebo chalupu," dodal ještě Šepek.

Jak podotkl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral, řádění zlodějů navíc není jediným rizikem. „Značné škody často způsobují také přírodní živly, v zimním období nejčastěji tíha sněhu. Pojištění rekreačního objektu se ale chalupářům hodí i jako ochrana jejich majetku před kriminálními živly. Škoda, která vznikne násilným vniknutím do objektu, bývá nakonec ze zkušeností mobilních techniků České pojišťovny často mnohem vyšší než hodnota odcizeného předmětu," podělil se o zkušenost Zavoral.

Pojišťovny také radí, aby se klienti podívali na své pojistné smlouvy. V případě nejasností je nejlepší dotázat se přímo v pojišťovně, zda je jejich pojistka dostatečná a použitelná v případě řádění kriminálních nebo také přírodních živlů.