Jedná se o neveřejný spor na ochranu osobnosti

V současné době se jím zabývá Nejvyšší soud v Brně, který řeší dovolání bývalého krajského tajemníka KSČ v Jihlavě Miroslava Holzbauera. Ten odmítá vinu za babické události a žádá omluvu po evangelickém knězi Michalu Šimkovi z Kyjova, který ho z osnování babické tragédie obvinil.

„Nejvyšší soud se skutečně zabývá dovoláním šestaosmdesátiletého muže M. H.,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Vysvětlil, že se dovolání netýká samotné události, ale jde v něm o spor na ochranu osobnosti. „Spis byl přidělený senátu v souladu s rozvrhem práce Nejvyššího soudu České republiky. Ten ho bude řešit v neveřejném jednání, jehož termín zatím nelze odhadnout,“ řekl mluvčí.

Vrchní soud v Olomouci před rokem rozhodl, že se farář Šimek omlouvat nemusí. Holzbauerovi usiluje, aby Nejvyšší soud toto rozhodnutí zrušil. Tvrdí, že Šimkovy výroky jsou lživé. Vrchní soud ale považuje Šimkovy úsudky za podložené a oprávněné.

Věčné téma historiků

Babický případ, nejznámější kauza komunistické éry, zaměstnává už víc než půl století řadu historiků. Na toto téma se v Třebíči 19. května 2001 konala konference.

V červenci roku 1951 došlo k vraždě funkcionářů národního výboru Tomáše Kuchtíka, Josefa Roupce a Bohumila Netoličky. Farář Šimek řekl, že ji údajně spáchal agent provokatér Ladislav Malý. Při obvinění Holzbauera vycházel z materiálů Krajského výboru KSČ a Okresního národního výboru v Jihlavě, které jsou veřejně přístupné v Moravském zemském muzeu v Brně. Komunistický tajemník se měl podílet například na organizování nátlaku na brněnského biskupa Karla Skoupého a požadovat, aby v pastýřském listu z 15. července 1951 odsoudil činnost popravených kněží Františka Pařila a Václava Drboly. Stejně podle Šimka postupoval v obdobných situacích, což vedlo na Jihlavsku k omezování činnosti římskokatolické církve a likvidaci soukromých zemědělců.