„Vyšetřujeme dva incidenty v Ledči nad Sázavou a v Havlíčkově Brodě. Jednoho podezřelého máme v policejní cele, po dalších pátráme," informovala na začátku týdne jihlavská policejní mluvčí Monika Pátková.

Incident v Havlíčkově Brodě se stal v sobotu v pět hodin ráno. Jan V. se dostal do konfliktu se skupinkou cizinců kvůli pobodání dvaadvacetiletého mladíka v Humpolci. Z činu byl obviněn o dva roky starší Rumun. Za pokus o vraždu mu nyní hrozí až osmnáct let vězení, Na soud čeká ve vazbě.

Jan V. skupince Rumunů v Brodě čin vyčítal, protože napadený je o jeho kamarád. Jenže se nesetkal s příliš velkým pochopením. Místo slov lítosti nad agresivním činem mu podle svědka měli cizinci říct, že je dobře, že to mladík schytal a mělo by se to stát všem bílým sviním.

„Počkalo si na něj asi sedm Rumunů a zkopali ho. S otřesem mozku a pohmožděninami v obličeji skončil v nemocnici. Navíc si ho vyfotili a vyhrožovali, že jestli něco řekne, tak mu vyvraždí rodinu," řekl Deníku svědek, podle něhož jsou agresoři agenturní pracovníci z brodské firmy Futaba.

Monika Pátková v pondělí Deníku potvrdila, že se incident odehrál v havlíčkobrodské Žižkově ulici, ale zatím se policii útočníky nepodařilo vypátrat. Naznačila však, že mají informace, které by jim měly pomoci cizince ztotožnit.

To ale nebyl o víkendu jediný agresivní útok. Hned druhý den, v neděli večer v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, došlo k dalšímu incidentu, a to na místním sídlišti. „I tento případ prověřujeme. Zjišťujeme, co se vlastně stalo. Jeden cizí státní příslušník byl umístěn do cely předběžného zadržení," uvedla Monika Pátková. Podle informací Deníku jde opět o Rumuna.

Petr Novotný z krajské záchranné služby potvrdil, že k oběma případům vyjížděly jejich sanitky. „V Brodě jsme ošetřili asi třicetiletého muže, který šel z diskotéky. V Ledči jsme vyjížděli k ošetření muže na policejní služebnu," uvedl.

V letošním roce jde již o čtvrtý incident na Vysočině, do něhož je zapletený nějaký Rumun. Na konci února skončil ve vazbě devatenáctiletý Rumun kvůli napadení mladé ženy v Humpolci, kterou se pokusil znásilnit. Na ulici v blízkosti jejího bydliště ji muž povalil na zem, fyzicky ji napadl a pokusil se ji znásilnit. To se mu nakonec nepovedlo jen díky tomu, že se žena útoku intenzivně bránila. Přesto utrpěla vážnou psychickou újmu.

Policisté tehdy po útočníkovi pátrali v okolí místa činu, v restauracích, barech, na ubytovnách i v podnicích zaměstnávajících cizince. Podezřelého mladíka, který do Humpolce přijel za prací, nakonec policisté zadrželi 1. února. Nyní mu hrozí trest od dvou do deseti let a také vyhoštění z Česka.

Futaba v Havlíčkově Brodě a firma Valeo v Humpolci patří k největším zaměstnavatelům agenturních pracovníků na Vysočině. Kromě Rumunů jsou na práci v těchto podnicích často najímáni také Slováci, Ukrajinci či Mongolové.