Jedenapadesátiletý Rostislav Šrom z Řídče na Šternbersku v Olomouckém kraji čile komunikuje s insolvenčním rejstříkem a jako na běžícím pásu posílá návrhy na insolvenci firmy Outulný, a.s. z Náměště nad Oslavou. Přestože ho ve vsi snad deset let nikdo nepotkal a soudy mu nemohou doručit obsílky.


Co to pro rodinu Outulných znamená?


„Nikomu nic nedlužíme. Přesto jsme se podvodem dostali do insolvenčního rejstříku. Banka nám nedá záruku, když se hlásíme do výběrového řízení. Musíme místo bankovní záruky složit peníze v hotovosti. Pan Šrom je bílý kůň, který podepisuje podstrčené papíry. I kdybychom insolvenční řízení vyhráli a z rejstříku vypadli, je pravděpodobné, že nás do něj podvodně zase někdo dostane. Takové je prosím pěkně právní prostředí v Česku,“ stěžuje si Svatoslav Outulný starší, předseda představenstva firmy Outulný, a.s.


A dodává: „Musíme se s tím naučit žít.“


Outulný visí na stránkách insolvenčního rejstříku ve chvíli, kdy o jeho neschopnosti platit nerozhodl příslušný krajský soud. Nezvěstný Rostislav Šrom měl návrh směrovat ke Krajskému soudu v Brně, kterému je Outulný místně příslušný. Místo toho jej patrně účelově poslal do Prahy. Tím se celá soudní mašinerie protahuje.


Policie? Prý neřeší


„Na policii jsem podal trestní oznámení. Za dva měsíce si ani neudělali čas se mě přijít zeptat na některé věci. Samozřejmě tuším, komu ležím v žaludku, ale je věcí policie, aby se v tomto směru snažila,“ upozornil Outulný.


K tomu mluvčí Policie ČR v Třebíči René Novotný sdělil: „Na firmu Outulný tu máme spoustu rozpracovaných věcí. Je tu mnoho jednotlivých oznámení. Není to tak, že by mu nikdo nedal vědět.“ Na dotaz, zda jsou „rozpracované věci“ spisy vedené proti Outulnému, či naopak jsou to jeho trestní oznámení, Novotný řekl: „Je to z obou stran. Kolem Outulného panuje čilý ruch.“


Rostislav Šrom je nezvěstný, pátrají po něm policisté například v Brně a Mělníku. Vlastní firmu Kemco, která se zabývá reklamou či stavbou stánků na veletrzích.


Údajnou pohledávku ve výši 2,2 milionu koupil prý od Ladislava Havelky z firmy Ha-Konstrukt-VHS. Havelka to ovšem důrazně popírá, dokument prohlašuje za zfalšovaný.


Starosta Řídče u Šternberku Vladimír Žouželka říká: „Rostislav Šrom je jedináček, rodiče už mu umřeli. Asi 20 let jsem ho neviděl. Přistěhoval se sem po smrti rodičů ke známému, se kterým prapodivně podnikal. Když u něj dlouho nebydlel, známý ho přišel odhlásit z pobytu. A tak jsme ho museli před deseti lety přehlásit na obecní úřad.“ Teď už jen za Šroma přebírá poštu a nejrůznější upomínky od soudů.


Zakázka je fuč


Firma Outulný zaměstnává v sezoně až 300 lidí a dosahuje ročního obratu až miliardu korun. Díky tomu, že jistý Šrom na ni podal návrh na insolvenci – naposledy letos v lednu, už přišla o zakázku na stavbu školní tělocvičny pro třebíčskou ZŠ Václavské náměstí za 60 milionů korun, byť v tendru uspěla.
Výběrové řízení, které se protáhlo i odvoláním firmy Stavby, a.s. z Říčan u Prahy, je nyní bez vítěze úplně. Radnice od Outulného dala úplně ruce pryč. Právě kvůli zařazení v insolvenčním rejstříku. A navrch mu ještě vystavila pokutu půl milionu korun.


Děti tak budou moci využívat tělocvičnu o rok později, než bylo původně v plánu.


„Nyní vypisujeme nové výběrové řízení. Na tělocvičnu jsme obdrželi evropskou dotaci 40 milionů. Tělocvična by měla být hotová příští rok v září,“ upřesnil místostarosta Třebíče Jan Karas, který má na starosti školství.


„Toto rozhodnutí pociťujeme jako křivdu,“ podotkl Svatoslav Outulný.


Naopak v domácí Náměšti nad Oslavou v tendru na rekonstrukci zimního stadionu Outulný uspěl a tamní radnice od stavby necukla ani poté, co se jméno firmy objevilo na černé insolvenční listině.


„Je nám jasné, že návrh na insolvenci je podvodný. Proto Outulný zimák opraví,“ uzavřel místostarosta Náměště Ivo Matoušek.