„Jde o velmi čerstvý případ. Vyšetřování ještě ani nezačalo, proto nemůžeme sdělit bližší informace,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Více nechtěl kauzu komentovat ani hejtman Jiří Běhounek. Řekl pouze, že se kontrola týkala hospodaření správy za poslední čtyři roky. Hejtman Běhounek i ředitel správy silnic Jan Míka vyloučili, že by se trestní oznámení týkalo nákupu osmadvaceti nových sypačů Iveco. „Tato zakázka je naprosto v pořádku,“ ujistil Míka.

Trestní oznámení není podle hejtmana mířeno ani proti konkrétnímu člověku. „Pokud se zjistí jakékoli pochybení kohokoliv, své místo bude muset dát k dispozici nebo bude odvolán,“ konstatoval Jiří Běhounek. Konkrétnější nechtěl být ani Jan Míka. „Udělali jsme několik organizačních změn a řadu analýz. Přeskupili jsme zaměstnance a převzali jejich agendu. Kontrolou jsme zjistili nesrovnalosti u některých zakázek,“ řekl Jan Míka.

Hejtman Jiří Běhounek upozornil že hospodaření silničářů čeká podrobný audit, ale zatím není jasné, kdy to bude.Podle informací Deníku padá možný stín podezření na bývalého technickosprávního náměstka krajské správy údržby silnic Aleše Fučíka. Ten od firmy odešel po čtrnácti letech prakticky ze dne na den loni 29. listopadu. Bylo to sice po vzájemně dohodě, ale Jan Míka přiznal, že měl výhrady k Fučíkovým podnikatelským aktivitám.

„Nelíbí se mi, že vedoucí pracovníci příspěvkových organizací, jako je ta naše, mohou kromě toho ještě podnikat. Takto by to být nastavené nemělo,“ upozorňuje Jan Míka.V současné době má ve vedení správy vedlejší podnikatelské aktivity pouze výrobní náměstek Jiří Kašpárek.Aleš Fučík Deníku řekl, že z vedení krajské správy silnic odešel na vlastní žádost a o žádném trestním oznámení neměl ani tušení. „Nelíbilo se mi, jakým způsobem ředitel Míka vedl krajskou správu,“ reagoval Fučík. Konkrétnější ale být nechtěl.

Aleš Fučík je zastupitelem na radnici v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Do komunálních voleb v roce 2010 kandidoval za ČSSD jako nestraník, v Jaroměřicích je také předsedou finančního výboru.Fučík je majitelem stavební a dopravní firmy AF Logistic. Mluví se také o jeho napojení na firmu D.S.T. z Třebíče. Horácké noviny loni v říjnu napsaly, že Fučík je propojen dokonce se třemi firmami. Podle listu jsou radnicí v Jaroměřicích do výběrových řízení oslovovány firmy, které jsou nějak napojeny na členy zastupitelstva.

Ve firmě D.S.T. do loňského prosince například působila přítelkyně Aleše Fučíka Simona Roupcová. Zakázkami se už zabývá kontrolní výbor města. Závěry by měly být v únoru. Zastupitelé si také odsouhlasili, že budou muset najít nový klíč, jak oslovovat firmy do výběrových řízení.Deník už loni v létě oslovil vedení radnice v Jaroměřicích a ředitele Krajské správy a údržby silnic, a požádal je o informace, zda některá z firem AF Logistic a D.S.T. od nich získala nějaké zakázky.Ředitel Jan Míka prakticky obratem odpověděl elektronickou poštou. „Firma AF Logistic nikdy žádnou zakázku od správy a údržby silnic nezískala,“ sdělil.

Firma D.S.T. loni na jaře dostala zakázku za méně než sto tisíc korun.„Šlo o práce pásovým rypadlem a dvěma velkoobjemovými terénními nákladními vozidly pro provoz Třebíč, která nemáme k dispozici,“ naznačil Jan Míka.Jaroměřický starosta Jaroslav Soukup, zvolený ze stejné kandidátky jako Fučík, trval na písemné žádosti o informace za a jejich zjištění si nechal od Deníku zaplatit.Podle těchto informací firma AF Logistik nezískala od města nikdy žádnou zakázku. Firma D.S.T. prováděla opravu silnice v Havlíčkově ulici a přestavbu objektu mateřské školky v Jaroměřicích nad Rokytnou za zhruba 520 tisíc korun.