Než soudce Miroslav Novák včera během vyhlašování rozsudku přečetl všechny skutky, kterých se podle obžaloby dopustil Tomáš Kolouch z Oslavičky na Žďársku, uplynula celá jedna hodina.

Podle soudu sedmatřicetiletý podnikatel od roku 2008 do roku 2010 podvodně obral několik firem z celé republiky o více než deset milionů korun. Jedna firma, v níž byl jednatelem, kvůli němu zkrachovala.

Krajský soud v Jihlavě ho za to včera potrestal. Za zvlášť závažný zločin podvodu a zpronevěry si má odpykat šest a půl roku ve věznici s ostrahou. Sedm let nesmí podnikat v oboru nákup a prodej a musí uhradit milionové škody poškozeným firmám.

Tomáš Kolouch, který je ve vazbě, se včera na místě odvolal. Případ bude ještě muset řešit Vrchní soud v Olomouci. Brněnský státní zástupce Jaroslav Kubeša se práva na odvolání vzdal.

Podvodník či oběť?

„Nechtěl jsem nikoho podvést a všechny dluhy jsem chtěl splatit. Dostal jsem se do dluhové spirály, kterou se někdo snažil roztočit tak, aby mě zničil,“ hájil se před soudem Tomáš Kolouch.

Soud řešil dvě jeho kauzy spojené v jeden případ. V té první Tomáš Kolouch jako jednatel firmy M-Haj z Velkého Meziříčí nakupoval hutní materiál. Za většinu faktur nezaplatil a zboží za zády svého společníka prodal. Větší část peněz si Kolouch nechal pro vlastní potřebu. Firmu, která nakonec skončila v úpadku, poškodil o více než čtyři miliony korun.

„Kolik peněz do pokladny firmy dal a kolik ne, jsme jasně zjistili z účetnictví firmy,“ poznamenal soudce Miroslav Novák.

Kolouch po soudu chtěl, aby nechal vypracovat znalecký posudek na účetnictví firmy, ale to soudce Novák označil za nadbytečné. Podle něj se s tím soud dokázal vypořádat sám.

Faktury? Neplatím!

Podle druhé obžaloby pak Tomáš Kolouch samostatně podnikal a znovu odebíral zboží od firem po celé zemi. Za faktury neplatil a zboží dál prodával. Vybíral také zálohy na výrobu závěsných kontejnerů, ale ty nedodal a zálohy si ponechal. Škoda se vyšplhala na necelé tři miliony korun.

Tomáš Kolouch celou dobu upozorňoval na to, že soud důkladně nezkoumal jeho účetnictví. Jenže to se po jeho zatčení buď záhadně ztratilo, nebo je vůbec nevedl. Účetní doklady nebyl schopen předložit ani finančnímu úřadu.

„Podle našeho názoru žádné účetnictví nevedl. Proto ani nemohl mít přehled o tom, zda může vytvořit nějaký zisk, aby mohl dostát svým závazkům,“ zhodnotil chybějící účetnictví soudce Miroslav Novák.

Když policie Tomáše Koloucha brala do vazby, tvrdil, že za všechny jeho problémy může jistý Miloš H., lichvář z Třebíče. Od něho si před lety půjčil jeden a půl milionu. Jenže lichvář chtěl po Kolouchovi, aby mu vrátil na úrocích dvakrát až třikrát tolik. Lichvář se měl údajně podílet na podvodech, protože chtěl, aby mu Kolouch platil.

„Podal jsem podnět policii v Třebíči, aby se tím zabývala,“ řekl státní zástupce Jaroslav Kubeša. Zatím ale nikdo další nebyl obviněn.