Při nehodě, kdy se při posunu srazil nákladní vlak s osobním, byli čtyři lidé zraněni těžce a šest lehce. Někteří mají trvalé zdravotní problémy a škoda přesáhla 2,6 milionu korun.

Vinu přiznal pouze strojvedoucí Petr Moutelík. „Na koleji, kudy projížděl vlak s cestujícími, jsem neměl s posunovanou soupravou co dělat. Byla to chyba, která mě mrzí, a lituji toho, co se stalo,“ řekl včera u soudu Petr Moutelík.

Státní zástupkyně pro něj v úterý navrhovala nepodmíněný trest, ale soudce Jan Doležal rozhodl, že strojvedoucí do vězení nepůjde a odsoudil ho k podmínce na tři a půl roku. Rozsudek je v jeho případě pravomocný, protože se strojvedoucí na místě vzdal práva na odvolání.

„Jsem si vědom své odpovědnosti a trest přijímám,“ řekl v úterý Petr Moutelík. Smířil se i s tím, že bude muset na rok pověsit strojvůdcovské povolání na hřebík. Soudce ho totiž kromě podmínky potrestal ročním zákazem činnosti. Podle soudce Doležala vjel Moutelík s posunovanou soupravou na traťovou kolej, kudy projížděl osobní vlak, přestože k takovému úkonu vůbec neměl profesní oprávnění.

„Na dráze zůstanu, ale budu muset na čas dělat něco jiného,“ poznamenal smířlivým tónem Moutelík. Po půl roce může soud požádat o prominutí zbytku zákazu činnosti.

Neodhadl délku

Za nehodu podle soudu nemůže jen strojvedoucí, ale i výpravčí Miloslav Bouška, kterého soud v loňském rozsudku zprostil obžaloby. Včera už byl uznán vinným a od soudu odešel s podmínkou na dva a půl roku.

„Výpravčí věděl, že posun trvá déle, a jeho povinností bylo posun včas ukončit, aby byla kolej pro osobní vlak volná,“ vysvětlil rozhodnutí soudce Jan Doležal.

Tentýž trest dostal i vedoucí posunu Václav Stejskal, který nesprávně odhadl délku vlaku. Ten byl dlouhý 350 metrů a strojvedoucí, který se chtěl dostat za výhybku, aby se mohl vrátit, přejel až na kolej, po které jel osobní vlak. Ke srážce došlo zhruba v třicetikilometrové rychlosti. Strojvedoucí v osobním vlaku nestačil srážce zabránit.

Bouška ani Stejskal nedostali zákaz činnosti, protože oba dva na svých postech od nehody stále pracují a svými nadřízenými jsou kladně hodnoceni. Oba jsou i nadále přesvědčeni o své nevině. Stejskal tvrdí, že neměl od výpravčího pokyn, kdy přesně má posun ukončit, a Bouška zase tvrdí opak.

Okamžitě po rozsudku si Bouška podal odvolání, Stejskal si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Případné odvolání zváží také státní zástupkyně.

Způsobenou škodu budou muset poškození vymáhat v občanskoprávním řízení. Všichni odsouzení jsou zaměstnanci ČD, a proto podle soudu nenesou za hmotnou škodu odpovědnost.