Protahování některých případů u soudů mají často na svědomí nezodpovědní svědci. Ti si navíc neuvědomují, že jim hrozí vysoké pokuty. Za opakované neomluvené absence až padesát tisíc korun. Jihlavský soudce Zdeněk Chalupa už udělil i rekordní pokutu 70 tisíc korun. To je v kraji rarita.

„Kvůli tomuto svědkovi jsme už museli hlavní líčení čtrnáctkrát odročit,“ upozornil soudce Zdeněk Chalupa.

K pokutám musel sáhnout i ve čtvrtek, kdy projednával v druhém hlavním líčení kauzu podvodů, kterých se podle obžaloby dopustil Jan Hodinka z Brna. Od pěti lidí z celé republiky i Jihlavy vybral v roce 2007 miliony korun jako zálohy na stavbu rodinných domů ve stylu srubů. Většinou udělal pouze základové desky.

Domy nakonec nepostavil a klientům ani nevrátil peníze. Z hlediska dokazování před soudem jde o komplikovaný případ, který vyžaduje vyslechnout řadu svědků.

Na čtvrtek jich bylo předvoláno devět, ale k soudu jich nedorazilo šest.

Kuriózní situace

„Pouze tři se řádně omluvili,“ komentoval přístup svědků Zdeněk Chalupa. Ten patří mezi soudce, kteří k pokutám nechodí daleko.

„Poslechněte usnesení. Josef Jarolím, Jaroslav Zeman a David Růžička dostávají pořádkovou pokutu jeden tisíc korun za to, že se jako svědci nedostavili k soudu. Takovýto přístup je příčinou průtahů mnoha hlavních líčení,“ zdůvodnil své rozhodnutí ve čtvrtek Zdeněk Chalupa. Udělení pokuty předcházela z jeho strany snaha kontaktovat svědky telefonicky, ale marně. Soudce krátce nato hlavní líčení odročil až na září. Poškození přitom už tři roky čekají, že dostanou své peníze zpátky.

Svědek, který dostal rekordní sedmdesátitisícovou pokutu, je pro soudce zase důležitý v případu úvěrového podvodu. Poprvé dostal za neomluvené absence dvacet tisíc korun. Jenže ani to ho nepřesvědčilo, že by měl k soudu přijít. Soudce mu dal další pokutu padesát tisíc, ale ani potom nepřišel.

„Když už jsme ho k soudu dvakrát dostali, tak zase nepřišel obžalovaný kvůli nemoci, takže jsme ho stejně nemohli vyslechnout,“ poukázal na kuriózní situaci soudce Zdeněk Chalupa.

Tomu ale došla s nezodpovědným svědkem trpělivost a obrátil se na státní zastupitelství, aby prověřili, jestli se svědek nedopustil přečinu pohrdání soudem.

„Zatím nebyl obviněn. Případ prověřujeme a především mu musíme dokázat, že k soudu nepřišel úmyslně alespoň dvakrát,“ vysvětlil okresní státní zástupce Arif Salichov. Ten přiznal že měli dlouho podobný problém jako jejich kolega soudce – nemohli ho sehnat.

„Když už se nám povedlo ho vyslechnout, vymluvil se na svou manželku, takže teď sháníme ji,“ uzavřel Arif Salichov.

V případě, že se žalobcům podaří lehkovážného svědka usvědčit z úmyslného vyhýbání se soudu, hrozí mu za pohrdání soudem až dva roky vězení.