V čem tedy spočívá tajemství nepoužívání levé ruky?

„Levá ruka je v mnoha chudých zemích nečistá, používá se na očistu po vykonání potřeby. Právě proto, že toaletní papír není zdaleka všude samozřejmostí,“ vysvětluje epidemiolog Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity a předseda Lékařské rady center Očkování a cestovní medicíny Avenier, proč by se měli mít cestovatelé při návštěvách jídelen a restaurací v exotice hodně na pozoru.

„Navíc hygiena rukou není úplně dokonalá ani u naší populace, natož v chudých zemích, kde je vzdělání na daleko nižší úrovni,“ dodává Maďar.

Jak si pomoci při střevní chřipce:

Zdroj: Youtube

Místo záchodu díra v zemi

Někdy při exotických cestách zjistíte, že nedostatkové zboží není jen toaletní papír, ale jsou to i toalety samotné. „Na pozvání od přátel jsem před pár lety vyrazila do Afriky do Senegalu. Záhy jsem zjistila, že tu v podstatě žádná záchodová hygiena neexistuje, tedy kromě hotelových komplexů, kde mají záchody, jak jsme zvyklí,“ vypráví čtyřicetiletá paní Alena.

Pozůstatky starověkých izraelských toalet, ilustrační foto
Děsivé tajemství starověké toalety: Bohatí měli střeva plná parazitů

„Naprostá většina restaurací, pokud se ta senegalská zařízení dají takto nazvat, či veřejných prostor, má jen otvor v zemi a nášlapná místa, kam se nechce nikomu z nás vůbec vkročit. Ideální bylo zajít si vykonat potřebu někde v přírodě, nebo v místě ubytování. My jsme bydleli v takové lepší vilce na pobřeží, kterou provozoval Francouz, a měli jsme to štěstí, že záchody tu byly evropské,“ dodává paní Alena.

Před cestou do Afriky absolvovala řadu očkování včetně žloutenky a vztekliny. Žádné střevní potíže ji jistě i proto v Senegalu nepostihly, i když špína byla podle jejích slov všude, kam se podívala.

Do africké nemocnice jen za trest

Všechna média hlásí, že cestování zaznamenává po covidové pauze opětovný boom, a právě teď se nejvíce cestovatelů vydává do jižních exotických destinací, kde bude v létě nesnesitelné vedro. Ordinace očkování a cestovní medicíny jsou proto značně vytížené.

U mnoha lidí neprobíhá vyprazdňování tak, jak by mělo. Často si tak způsobují zdravotní komplikace.
Manuál pro správné vyprazdňování? Téměř polovina Čechů ho nedodržuje a trpí

„To je rozhodně pozitivní, jelikož zodpovědní očkovaní cestovatelé následně po návratu méně ohrožují naší vlastní populaci. Kromě toho léčba nemocí z ciziny kvůli zanedbané prevenci je nezřídka dost nákladná. A to nemluvím o tom, když si cestovatel musí vyzkoušet kvalitu zdravotní péče ještě v exotické zemi,“ říká Rastislav Maďar, který nám do fotogalerie poskytl malou ukázku toho, jak to v chudých rozvojových zemích v nemocnicích vypadá.

Bez vaření raději nic nejezte

Pokud jde o nákazy přenášené jídlem, těch může být, kvůli nízké hygieně, dodržované prodavači, kuchaři i číšníky opravdu řada. Cestovatele mohou ohrozit různé bakterie, parazity, viry, nebo jejich toxiny.

„Kontaminované mohou být primárně maso nebo vajíčka už před jejich zpracováním, nebo sekundárně rukama, použitým nářadím, případně v nečistém prostředí nebo při špatném skladování,“ vysvětluje epidemiolog Maďar.

Kuchyně v běžné exotické „hospodě“. Bez dobrého očkování můžete po konzumaci zdejších jídel s infekcí počítat téměř stoprocentně.Kuchyně v běžné exotické „hospodě“. Bez dobrého očkování můžete po konzumaci zdejších jídel s infekcí počítat téměř stoprocentněZdroj: se svolením Rastislava Maďara

Proto podle něj platí, že nejbezpečnější jídlo je dobře tepelně zpracované. A rozhodně lze doporučit polévky. Naopak k nejrizikovějším patří syrová listová zelenina a tepelně nedostatečně zpracované plody moře, k tomu různé krémy, omáčky a majonéza. Stejně tak je nutné dávat si pozor na přezrálé ovoce a také na jeho kombinaci s alkoholem.

Ani Egypt není bez rizika

Češi možná tolik necestují do úplné exotiky, zato třeba Egypt je jejich oblíbeným místem pro trávení dovolené.

Egypt patří mezi země s vyšším výskytem trávících potíží u zahraničních návštěvníků. Rozhodně však není pravda, že problémy musí mít každý, jak se říká. Pokud se hlavně ze začátku pohlídá dobrá tepelná úprava potravy a konzumuje zaručeně jen pitná voda, žádný průjem turisty postihnout nemusí,“ říká docent Maďar.

YouTuber Martin Ati Malý radí, jak „přežít“ v Egyptě:

Zdroj: Youtube

Postupem času může být cestovatel v dalších dnech odvážnější, ale hlavně na začátku pobytu je nutná disciplína. Ani samotné prostředí hotelu však není podle epidemiologa absolutní zárukou toho, že tam nehrozí nákaza. Personál je většinově místní a ve svém životě se proto řídí místními hygienickými zvyklostmi. A o těch už byla řeč.

Ochutnávka na ulici

Samozřejmě je hodně lákavé zkusit ochutnat místní speciality i mimo hotelové restaurace.

Jídlo mimo hotely si může dopřát každý, pokud si pohlídá jeho důkladnou tepelnou úpravu a nebude jíst kontaminovaným příborem. Ale stále platí, že očkování je důležité pro všechny, včetně těch, kteří jsou v exotice opatrní.

Pro nákupy od trhovců: veškerou zeleninu nebo ovoce vždy oloupat nebo tepelně zpracovat. Rozříznuté ovoce nebrat.Rada k nákupům od trhovců: veškerou zeleninu nebo ovoce vždy oloupejte nebo tepelně zpracujte. Rozříznuté ovoce nekupujteZdroj: se svolením Rastislava Maďara

„Pokud očkování někdo ignoruje a nemá štěstí, může mít dlouhodobé zdravotní problémy i po návratu domů, a navíc může nakazit své blízké, případně jim způsobit nařízení povinné karantény po kontaktu s nemocným,“ upozorňuje Rastislav Maďar.

Bez očkování to neriskujte

Základním očkováním při cestách do exotických oblastí je pro všechny vakcinace proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Další vakcíny se volí na míru podle individuálních rizikových okolností na straně cestovatele, jako jsou třeba sezóna a délka pobytu, plánované aktivity, či pobyt mimo civilizace. Možnou prevencí je i užívání probiotik.

Lucie Čambálová na svých cestách navštěvujě i zajímavé možnosti ubytování
Budu mít cestovku, rozhodla se žena v deseti. Nyní lidem plní cestovatelské sny

Při časovém rozložení očkování záleží na rizikovosti dané destinace. Čím víc dávek vakcín cestovatel potřebuje, tím dříve je nutné začít. V některých případech to je aspoň 6 týdnů před odjezdem, jindy stačí jedna návštěva specializované ordinace 10-14 dní před odletem. „Pokud však ani tolik času cestovatel nemá, například u zájezdů last-moment, lepší je i pozdní očkování krátce před odletem než žádné,“ dodává odborník Rastislav Maďar.