S onemocněním štítné žlázy se v České republice léčí více než 600 000 lidí, další desítky tisíc o něm ovšem vůbec nevědí. Častěji onemocní ženy než muži.

„Pro onemocnění je typická dědičnost. Často se dědí po ženské linii. Asi šest až osmkrát častěji. Mužské pacienty máme také, ale ženy převažují,“ řekl před časem Českému rozhlasu předseda Sdružení ambulantních endokrinologů Richard Stejskal.

Mnoho orgánů štítnou žlázu nezbytně potřebuje

„Hormony produkované štítnou žlázou jsou uvolňovány do krevního řečiště a podílejí se na správném fungování metabolismu. Ovlivňují termoregulaci a v neposlední řadě i srdeční frekvenci. Jsou nezbytné také pro správnou činnost dalších orgánů, jako jsou srdce, mozek, střevo nebo svaly,“ přibližuje Karolína Drbalová, endokrinoložka z kliniky Canadian Medical.

„Když štítná žláza vytváří hormonů málo, hovoříme o hypotyreóze. Ta může být vrozená, ale i získaná, a to například z důvodu nedostatku jódu v organismu,“ vysvětluje lékařka Andrea Kačenková z laboratoře Synlab.

Pokud štítná žláza hormonů vytváří naopak příliš mnoho, jedná se o nadměrnou funkci - hypertyreózu. Tato porucha vzniká například jako důsledek poškození štítné žlázy autoimunitním procesem, kdy pomýlená imunita člověka zaútočí na jeho vlastní buňky.

Co víme o štítné žláze

  • Štítná žláza je životně důležitý orgán umístěný v oblasti krku, těsně pod ohryzkem.
  • Váží pouhých 25 až 40 gramů.
  • Produkuje hormony nezbytné pro řízení řady tělesných funkcí.
  • Pro svou správnou činnost potřebuje tento orgán dostatek jódu.
  • Pokud ho nemá, může nastat porucha funkce štítné žlázy a vznikají nepříjemné zdravotní komplikace.
  • Až 20 % žen ve věku 50 let trpí nedostatečnou funkcí štítné žlázy.
  • Důležitou roli hraje tento orgán i v souvislosti s těhotenstvím a vývojem plodu. Zdroje: Synlab a Canadian Medical

Nejčastější příznaky snížené funkce štítné žlázy

Celková únava, spavost a zimomřivost, suchá kůže, vypadávání vlasů, zpomalená či nepravidelná srdeční činnost patří mezi nejčastější příznaky poukazující na sníženou funkci štítné žlázy.

Hypotyreóza může být také příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje totiž poruchy menstruačního cyklu a ovulace. Naopak za tloustnutí, které jí je někdy připisované, může spíš to, že unavený člověk omezí pohyb a má potíže s trávením. Obvyklá bývá také zácpa, kvůli ubývající svalové hmotě se zpomaluje metabolismus a typické jsou i otoky těla.

Podívejte se, jak se štítná žláza vyšetřuje:

| Video: Youtube

Časté příznaky nadměrné funkce štítné žlázy

Podrážděnost, úzkost, nespavost, nadměrné pocení, třes rukou, zrychlená srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu. Tyto příznaky mohou naznačovat, že máte problémy s nadměrnou funkcí štítné žlázy.

Hypertyreóza může vést také k úbytku kostní hmoty a následné osteoporóze. Nadbytek produkovaných hormonů způsobí, že člověk ubývá rychle na váze, i když se snaží zvýšit příjem jídla. Časté bývá také trápení s řídkou stolicí.

Když se neléčí, tak se zvětší

„U obou typů onemocnění štítné žlázy platí, že pokud jsou neléčené, nebo nejsou odhalené včas, může se na těle jako další z příznaků objevit také takzvaná struma, tedy viditelně zvětšená štítná žláza,“ říká Andrea Kačenková.

Zvětšená štítná žláza někdy způsobuje útlak dýchacích cest a jícnu, a člověk tak může špatně polykat nebo obtížně dýchat.

Ženy mají problémy se štítnou žlázou mnohem častěji než muži:

Bez jódu žláza nefunguje

Pro svou správnou funkci a tvorbu odpovídajícího množství hormonů potřebuje štítná žláza jód. „Hlavní prevencí onemocnění štítné žlázy je dodržování dostatečného denního příjmu jódu ze stravy. V tom mají nespornou výhodu přímořské národy, hlavními zdroji jódu jsou totiž mořské ryby a plody. Obsažen je ale i v některých druzích zeleniny,“ vysvětluje Andrea Kačenková.

Optimální denní příjem jódu pro udržení správné funkce štítné žlázy by měl u dospělého člověka být kolem 150 mikrogramů. Jód ve větším množství obsahuje i minerální voda Vincentka nebo sůl, do které je v České republice tato látka přidávána.


Nahrává se anketa ...

Těhotné ženy potřebují vyšší denní dávky

K poruchám štítné žlázy jsou obecně náchylnější ženy, u kterých je riziko až osmkrát větší než u mužů. To je dáno větší hormonální zátěží v jejich životě. Obzvlášť v období těhotenství a menopauzy, kdy se hladina hormonů v těle rychle mění, může být jejich štítná žláza velmi vyčerpaná.

Doporučený denní příjem jódu se tak v období těhotenství a kojení zvyšuje, a to zhruba o 100 mikrogramů, tedy celkem na 250 mikrogramů.

Pravdu ukáže krevní test

„Jedinou jistotu, že vaše štítná žláza funguje správně, vám dá krevní test hladiny hormonů štítné žlázy. Ten je ideální podstoupit alespoň jednou za rok. Těhotné ženy v prvním trimestru mohou od ledna 2024 vyšetření absolvovat v rámci screeningového programu,“ připomíná lékařka. V případě, že by v těhotenství nebyla včas odhalena porucha štítné žlázy, hrozí dítěti i vážné následky.

Pro správnou diagnózu štítné žlázy je podle endokrynoložky Karolíny Drbalové stěžejní - kromě krevních testů - také určení rodinné anamnézy. Lékaře zajímá, zda se nějaký příbuzný již se štítnou žlázou léčí. Poté přichází na řadu vyšetření včetně ultrazvuku; případně i odběr vzorku tkáně štítné žlázy.

Otestovat se mohou i samoplátci

Pokud na sobě pozorujete některý z výše uvedených příznaků, ať už hypertyreózy nebo hypotyreózy, vyšetření neodkládejte. Kdo nechce čekat na termín u lékaře, může si na prvotní test zajít jako samoplátce do některé z laboratoří, otevřených pro veřejnost.

„Výsledky vyšetření budete mít k dispozici zpravidla do druhého pracovního dne. V případě odchylek v nálezu vám s nastavením správné léčby pomůže endokrinolog, specializovaný lékař na žlázy s vnitřní sekrecí,“ dodává Andrea Kačenková.