Spáleniny od slunce jsou jedním z nejvíce nechtěných suvenýrů, který si můžete přivézt z dovolené. Nejenže každé další spálení zvyšuje riziko onemocnění agresivní formou rakoviny kůže a výskytu nebezpečných melanomů. Dokáže také pěkně znepříjemnit spánek, nošení oblečení, a tím i celou dovolenou.

Co nám příroda nabízí ke zmírnění spálení od slunce:

| Video: Youtube

Špatnou zprávou u popálenin od sluníčka je, že se nedají okamžitě vyléčit a musí se zkrátka přetrpět. A může to trvat i několik dní. Abyste si však při dlouhém čekání na uzdravení pokožky trochu ulevili, můžete vyzkoušet některé z osvědčených rad, jak kůži okamžitě na chvíli zklidnit či hydratovat.

Jak se vypořádat se spáleninami

Pokud se chystáte k moři, rozhodně by ve vaší kosmetické taštičce neměl chybět jakýkoliv výrobek obsahující panthenol. Díky svým hydratačním, zklidňujícím a protizánětlivým vlastnostem je právě k péči o podrážděnou pokožku ideálním prostředkem.

„Když se panthenol v těle vstřebá, stane se z něj vitamin B5, který hraje důležitou roli v mnoha tělesných funkcích. K tomu patří nejen velice pozitivní vliv na pokožku,“ tvrdí zdravotnický informační web Medical News Today, který každý den přináší podrobné informace o zdraví. Doplňuje, že mezi skvělé vlastnosti panthenolu patří i to, že je schopen velice snadno a rychle proniknout do pokožky a hydratovat ji.

Jak spálení předejít a nanést dostatečnou vrstvu opalovacího krému, radí například influencer @fipahskin.

Věda opalování je odhalená:

| Video: Youtube

„Na spáleniny od sluníčka dobře pomáhají vlhké obklady, jogurt, gel z aloe či přípravky s panthenolem. V každém případě je nejlepší udělat vše proto, aby ke spálení nedošlo,“ tvrdí na webu Dr. Max lékárnice Daniela Vondráčková.

Co je nejlepší na spáleniny?

Pokud však u sebe nemáte panthenol, jelikož jste nečekali, že se spálíte, nezbyde vám, než si poradit s tím, co máte při ruce. Rozhodně však nepoužívejte žádný kosmetický produkt obsahující jakákoliv abraziva nebo alkohol, který by pokožku ještě více vysušil. Jak tedy urychlit hojení a ulevit si při spáleninách od slunce?


Nahrává se anketa ...

Chladivé obklady a koupele

Nejjednodušším způsobem, jak zklidnit spáleniny od sluníčka, je použít chladivé obklady, které přinesou alespoň částečnou úlevu. Stačí vám obyčejný hadřík a trocha vody. Hadřík namočte, vyždímejte a přiložte na postižená místa. U větších popálenin může být účinnější připravit si chladivou koupel.

„Naplňte vanu chladnou (ne studenou) vodou a ponořte se do ní, dokud nenastane úleva. Tuto proceduru můžete podle potřeby opakovat i několikrát denně. Nezůstávejte v ní však příliš dlouho, abyste předešli dalšímu vysušení,“ říká dermatolog Dustin Portela z Treasure Valley Dermatology v Boise v Idahu v magazínu Forbes, který je považován za nejlepší byznysový magazín na světě.

Koupel z ovesných vloček

„Další možností je připravit si koupel z rozemletých ovesných vloček, která může díky svým protizánětlivým vlastnostem zmírnit bolestivé spáleniny od slunce,“ radí na americkém deníku Today certifikovaný dermatolog Samer Jaber z Icahn School of Medicine na Mount Sinai v New Yorku.

Doporučuje rozmixovat jeden šálek ovesných vloček a přidat dva šálky teplé vody. Následně napustit teplou vanu, směs v ní rozmíchat a ponořit se do ní na dvacet minut.

Jogurt nebo tvaroh

Skvělé vlastnosti mají v péči o spálenou pokožku od sluníčka i mléčné výrobky, které obsahují kyselinu mléčnou, jež má schopnost odstraňovat vrchní vrstvy pokožky, což může zlepšit její stav. Jak stojí v některých studiích, ošetření kyselinou mléčnou vedlo ke zvýšení pevnosti kůže i klinickému zlepšení stavu pokožky.

„Navíc protein, který jogurt obsahuje, může pomoci zklidnit pokožku,“ tvrdí na lifestylovém webu The List doktor Neil Sadick. Doporučuje proto natřít jogurt s co nejmenším množstvím tuku přímo na spálená místa, nechat čtvrt hodiny působit a opakovat každé dvě až čtyři hodiny. Podle doktorky Debry Jalimanové je úplně nejlepší řecký jogurt, který je mnohem hustší a obsahuje probiotika a vyšší koncentraci kyseliny mléčné.

Heřmánkový čaj

O heřmánku se dobře ví, že má skvělé účinky při léčbě nachlazení, kašle i kožních problémů. A právě kvůli tomu je vhodný jako zklidňující bylinný lék, který uleví od bolestivých slunečních spálenin.

„Heřmánek má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, zmírňuje projevy ekzému, akné a vyrážek všeho druhu. Napomáhá hojení, podporuje regeneraci kožních buněk a usnadňuje absorpci prospěšných látek do kůže,“ tvrdí web Česká kosmetika.

Proto uvařte heřmánkový čaj jako obvykle, ideálně ten z lékárny nebo krámu s bylinkami, který víte už podle vůně, že je skutečně čerstvý a nechte ho vychladnout. „Pak už jen stačí do chladného čaje namáčet žínku či hadřík a přikládat na spálená místa,“ radí zdravotnický web Healthline. Na záda můžete položit i vychladlé sáčky s heřmánkovým čajem.

Aloe Vera

Jedním z nejlepších léků na popáleniny od slunce, je rozhodně i aloe vera. „Gel z vnitřku této kaktusové rostliny zmírňuje nepohodlí, urychluje hojení a hydratuje pokožku. Pokud nechcete získávat gel přímo z listů rostliny, kupte si čistý gel z aloe vera v místní drogerii či lékárně,“ radí web o rodičovství Parents. Dodává, že některé děti mohou po použití přípravku, který obsahuje aloe vera vykazovat alergické reakce, proto doporučuje vyzkoušet gel nejprve na malém kousku kůže.

Za jak dlouho se spálení zahojí?

Ne každý reaguje na sluneční záření stejným způsobem. Pokud jste ke spáleninám od sluníčka náchylní, doporučuje se používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a v největších vedrech se vyskytovat především ve stínu. Pokud jste to však se sluníčkem přehnali, vaše kůže na to adekvátně zareagovala a vy teď úpíte bolestí, budete si muset na uzdravení chvíli počkat.

„V závislosti na tom, jak vážné je spálení od sluníčka, trvá i následná rekonvalescence. Většina spálenin se však uzdraví během tří až pěti dnů. Vážnější spáleniny s puchýři se však mohou uzdravovat i deset dní,“ řekla na webu Health dermatoložka z Connecticutu Rhonda Q. Kleinová. Největší bolest však vrcholí asi po 24hodinách nadměrného vystavení se slunci a následně se postupně zmírňuje.

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého.