Rajčata mají blahodárný vliv nejen na naše zdraví, ale také na vzhled pokožky. Lze z nich připravit například velmi účinné pleťové masky.

Zelenina plná vitamínů

Rajčata obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. „Nejdůležitější je jejich červené barvivo zvané lykopen, který působí jako antioxidant. Z vitaminů jsou nejvíce zastoupeny vitaminy B, C, E a K a z minerálních látek draslík, fosfor, hořčík a vápník. Vysoký je také obsah vlákniny a kyseliny listové,“ uvedl web Akademie kvality, který provozuje Státní zemědělský intervenční fond.

Rajčatový zázrak jménem lykopen

Zejména lykopen je  pro pokožku velmi důležitá látka. Jde o červené rostlinné barvivo s antioxidačním účinkem ze skupiny karotenoidů neobsahujících kyslík. „Pomáhá pleť i vypnout, aby se nedělaly na pleti jizvičky,“ uvedla pro Český rozhlas kosmetička Vlasta Libotovská.


Nahrává se anketa ...

Rajčata chválí také vědci

Pozitivní vliv na rajčata je podložen i vědecky. Například web Bezpečnost potravin informoval o průzkumu na univerzitách v Newcastlu a v Manchesteru ve Velké Británii.

Ve studii výzkumníci porovnávali pokožku lidí, z nichž polovina dostávala pět polévkových lžic, tedy asi 55 gramů, standardní rajčatové pasty s 10 gramy olivového oleje každý den, s druhou polovinou, která dostávala pouze olivový olej, vše po dobu 12 týdnů. Na začátku a na konci pokusu byli tito lidé vystaveni ultrafialovému záření.

„Značné zlepšení schopnosti pokožky chránit se proti UV záření byla zjištěna u skupiny, která dostávala rajčatovou pastu,“ zjistili britští průzkumníci.

Peeling na obličej z rajčat a cukru

Rajčata lze využít i při domácí výrobě pleťových masek, které mají blahodárné účinky na pokožku. Jak na to? Rozřízněte rajče, vymačkejte šťávu a dřeň včetně zrníček a jemně posypte krystalovým cukrem. Aplikujte jemným třením na pleť, a pak opláchněte

„Zrníčka rajčat dokáží odlupovat odumřelou pokožku, zatímco cukr je přirozeným zdrojem alfa hydroxykyselin, které rozpouštějí spojení mezi odumřelými kožními buňkami na vnější vrstvě pokožky a odlupují je,“ uvedl web Vogue India. Látky obsažené v rajčatech rovněž mohou mírnit záněty kůže.

Pleťová maska z rajčat na akné

Rozmačkejte jedno rajče s avokádem a rozmixujte. Naneste ji hojně na celý obličej, nechte pastu působit asi 20 a 45 minut podle toho, o jak hloubkové čištění usilujete, a pak opláchněte.

Maska je účinná, protože rajče pokožku odmašťuje, zatímco avokádo má antiseptické a hydratační vlastnosti. „Tato maska je proto vhodná při mírném až středním akné,“ uvedl web Vogue India.

Maska pro rozjasnění pleti s jogurtem a kurkumou

Na rozjasňovací masku smíchejte půl lžičky kurkumy s lžící jogurtu a rajčatovou dužinou. Poté naneste tuto směs na obličej a nechejte působit asi 15 minut.

Jak směs funguje? Rajčata pomáhají stáhnout rozšířené póry, zatímco kurkuma léčí drobné záněty, aby pleť byla hladká a bezchybná. „Rajčata pomáhají s odstraněním skvrn a přispívají k rozjasnění pokožky,“ radí web Vogue India.

Pleťová maska s rajčaty a medem

Rozmixujte půlku většího rajčete a přidejte lžičku medu. Řádně promíchejte, nechte chvíli uležet, a pak na 15 minut naneste na obličej.

Rajčata působí na pokožku jako účinný antioxidant. Med je přírodní zvlhčovadlo, které má antibakteriální, antiseptické, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti. „Chrání pokožku před bakteriemi, choroboplodnými zárodky a volnými radikály. Odstraňuje akné a zabraňuje další vyrážce. Pomáhá s vyblednutím jizev po akné a obecně zpomaluje stárnutí pleti,“ uvedl lifestylový web Bellatory.

Rajčatová maska pro suchou pleť

Menší velmi zralé rajče rozmačkejte a odstraňte část tekutiny. Přidejte polévkovou lžíci extra panenského olivového oleje a pořádně promíchejte. Naneste na pleť a nechte asi 30 minut působit. Když se spojí skvělé účinky rajčat s blahodárným olivovým olejem, stává se ze směsi jednoduchý, ale hodně účinný pleťový elixír.

„Olivový olej opravuje kožní buňky a chrání před vysušením a šupinatěním,“ uvedl ke svému tipu na využití rajčat a medu lifestylový web Style at Life.