Jakou roli hrají geny?

Náchylnost k pylové alergii se dědí. Lékař Zdeněk Vaníček z oční kliniky Lexum Budějovická v Praze ale upozorňuje, že pouhé geny nestačí. „K rozvoji je nutné také opakované vystavení alergenům a dalším faktorům, které zvyšují citlivost na ně,“ vzkázal. Za důležité považuje nepříjemné příznaky nepodceňovat, jinak totiž může dojít i k postižení rohovky a ohrožení zraku.

Čím ulevit očím?

Pokud člověk musí ven, lze se jen těžko zcela vyhnout dráždivým pylům. Podle Vaníčka je ale dobré nosit sluneční brýle. Primář Očního centra Praha Radan Zugar zase radí opláchnout oči po příchodu domů studenou vodou a v průběhu dne používat umělé slzy. „Zklidní citlivé oči, vyplaví ven alergeny, zvlhčí a stabilizují slzný film,“ podotkl.

Na již podrážděné oči doporučuje kapat antihistaminové oční kapky, které zmírní zarudnutí a otok. Člověk je volně sežene v lékárnách. „Na oteklé oči je dobré přikládat studené obklady,“ dodal Zugar.

Jak podpořit dýchání?

K typickým reakcím při pylových alergiích patří ve velké míře svědění sliznic a smrkání. Tedy nepříjemná rýma spojená s ucpaným nosem a častým kýcháním. Lidem pomáhají antihistaminika (léky bránící organismus před projevy alergie - pozn. red.), která jsou k dispozici mimo jiné i v nosních kapkách.

| Video: Youtube

Podle odborníků je ale dobré užívat je s mírou. „Nadužívané nosní uvolňující kapky mohou postupně poškodit nosní sliznici. Je proto vždy lepší konzultovat alergii s lékařem a nechat se vyšetřit. Lékař nejlépe posoudí, zda a jak potíže léčit,“ doporučil ředitel České iniciativy pro astma Petr Pohunek. Za zásadní považuje nekouřit, a to ani pasivně.

Pomůže inhalace?

Příznaky alergie dokáže podle odborníků zklidnit inhalace. „Tento způsob za pomoci zdravotních inhalátorů umožňuje rychlou aplikaci léků přímo do dýchacích cest a snižuje zánět i otok spojený s alergickými reakcemi,” vysvětlil Šimon Peter ze společnosti Celimed.

Člověku to podle něj poskytuje rychlou úlevu. Peter radí inhalovat jednou denně v rozmezí deseti až patnácti minut. Léky je dobré probrat s lékařem nebo lékárníkem. Vhodná k inhalaci je kupříkladu i Vincentka.

Jsou vhodné doplňky stravy?

Ke tlumení alergických reakcí mohou podle nutričního specialisty a produktového vývojáře Trime Jakuba Přibyla přispět i kvalitní doplňky stravy. Doporučuje vitamíny C, D, zinek nebo omega-3 mastné kyseliny. „Některé studie ukazují, že po suplementaci (doplňování - pozn. red.) vitamínu D došlo ke zlepšení alergických projevů,“ uvedl.

Jak chránit oči před pylem

• Vyhnout se pobytu venku v době, kdy je koncentrace pylu nejvyšší (obvykle v ranních hodinách).
• Udržovat okna uzavřená, aby se minimalizovalo pronikání pylu do domu, v autě používat klimatizaci či ventilační systém s pylovým filtrem.
• Při pobytu venku používat sluneční brýle nebo brýle s bočními kryty, aby se minimalizovalo vystavení očí alergenům.
• Kvůli odstranění alergenů si pravidelně mýt oči, obličej a ruce. Častěji mýt i vlasy.
• Na oči si nesahat ani je nemnout.
• Používat oční kapky, umělé slzy nebo antihistaminika podle pokynů lékaře.
• Na oteklé oči přikládat studené obklady, skvěle funguje odvar ze světlíku lékařského nebo heřmánku.

zdroj: Oční centrum Praha

Další rady

• Pořídit si protipylové sítě.
• Vyhýbat se činnostem, které pyl víří. Sekání trávy nechat raději na někom jiném.
• Prádlo sušit uvnitř.

zdroj: Oční klinika Lexum