Přesvědčil se o tom dnes padesátiletý Daniel S. z Prahy, který brázdil v devadesátých letech republiku křížem krážem. „Nevynechal jsem žádnou akci, poznával plno lidí. Někdy to skončilo i sexem,“ svěřil se Deníku. Léta to procházelo bez problémů, až jednou chytil žloutenku.

Neměl chuť k jídlu a cítil se unavený. K lékaři zašel včas. „Přesto jsem se léčil několik týdnů,“ dodal. Mezi počáteční jevy žloutenky mohou patřit též zažívací problémy. Později se může přidat i zvýšená teplota. Když nemoc udeří v plné síle, nakažený ji pozná podle žluté barvy kůže, sliznice i očního bělma. V krajním případě může žloutenka skončit selháním jater a úmrtím.

Předcházet jí lze dodržováním hygieny. K prevenci patří i ostražitost při sbližování s jiným člověkem. „Lidé zapomínají, že nakazit se mohou i orálním sexem. Zvlášť v dutině ústní nebo v konečníku ty infekce nemají žádné symptomy,“ upozornil primář Dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Bulovka Filip Rob.

Jít na test

Podle expertů ze Světové aliance pro hepatitidu devět z deseti lidí ani neví, že žloutenku chytili. Nepociťují totiž žádné příznaky. K nákaze přitom stačí i líbání, k němuž nejsou žádné ochranné pomůcky.

Po náhodném intimním kontaktu je proto vhodné nechat se otestovat. „To je možné anonymně v checkpointech po celé republice, kde se testuje i na HIV,” poradil specialista edukace z českého sexshopu YOO.cz Michal Večeřa.

| Video: Youtube

Při nahodilém sexu doporučuje kondom, na žloutenku ale nestačí. „Existují i orální roušky tvořící bariéru mezi ženským genitálem a ústy protějšku,“ řekl.

Odborníci z mezinárodní aliance upozorňují, že na světě žije 350 milionů lidí se žloutenkou, přičemž každých třicet vteřin v jejím důsledku někdo zemře. Při pocítění příznaků je proto třeba vyhledat lékaře, který nastaví vhodnou léčbu.

Nejzávažnější a nejčastější je žloutenka typu C přenášená krví a tělními tekutinami. Tedy močí, krví, poševní tekutinou či spermatem. V Česku se jí každoročně nakazí vyšší stovky lidí. Očkovat se ale lze pouze proti hepatitidě A a B (vakcína na B chrání i před žloutenkou typu D).

Světoví experti věří, že díky očkování a účinné léčbě může žloutenka přestat být do roku 2030 takovou hrozbou.

Jak se přenáší žloutenka: 

• Fekálně-orální cestou: hepatitida A, E
• Krví a tělními tekutinami (močí, krví, poševní tekutinou či spermatem): hepatitida B, C, G
• Virus hepatitidy D může člověka napadnout pouze v přítomnosti viru hepatitidy B. 
• U hepatitidy F není potvrzena existence.