Problémy s konečníkem nejsou mezi lidmi tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Například hemoroidální onemocnění se vyskytuje u 36 % obyvatel České republiky ve věku 18 - 41 let. Skutečná čísla jsou vyšší, protože přirozený ostych leckomu brání o choulostivé situaci otevřeně mluvit.

Pomáhá vláknina s hemoroidálním onemocněním, nebo je to jinak?

| Video: Youtube

Různá onemocnění konečníku mohou mít podobné příznaky i příčinu. Mohou se projevovat řezáním, svěděním, pálením, bolestmi nebo se pouze objevuje krvácení různé intenzity.

Jasně červená nebo tmavá

„Jasně červenou krev na toaletním papíře způsobují většinou hemoroidy nebo řitní trhlina, popisují odborníci z brněnské IC kliniky. Pokud krev odkapává nebo i vystřikuje při stolici, či bývá na povrchu stolice, jde často o hemoroidy, řídčeji o řitní trhlinu. Tmavá krev může pocházet z vnitřních hemoroidů při větším krvácení nebo také z prasklé perianální trombózy.

Může však také znamenat, že zdroj krvácení je ve vyšší části tlustého střeva: bývá to zánět, slepá výchlipka stěny trávicí trubice, zvaná divertikl nebo bohužel i nádor. Každé krvácení z konečníku vždy vyžaduje důkladné vyšetření.

Stolice musí být měkká

Léčba onemocnění v oblasti konečníku zpravidla spočívá v úpravě jídelníčku. Častým společným faktorem, který je způsobuje, totiž bývá komplikované vyprazdňování na toaletě. Strava by tedy měla obsahovat dostatek vlákniny, aby stolice byla měkká a volně procházela.

„Zejména u potíží s hemoroidy se obzvlášť doporučuje také užívání venofarmak, léků na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu, které mají rychlý efekt. Tyto léky se kombinují s lokálními mastmi a čípky na zklidnění postiženého místa,“ radí proktolog Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.

Pro tyto léky můžete zajít ke svému praktickému lékaři nebo do proktologické ambulance, kde se na onemocnění konečníku specializují.

Co se všechno může stát

Lékař Martin Kouda pro nás připravil přehled nejčastějších chorob, které konečník postihují. Každopádně ale platí, že správnou diagnózu může určit až lékař. Proto při objevu krve na toaletním papíru nebo při dalších potížích neváhejte a vyrazte ke svému praktikovi.

Řitní trhlina

Jde o poranění sliznice konečníku, které vzniká při zácpě či průjmu nebo pokud na toaletě spěcháte a příliš tlačíte. Jestliže se trhlina stihne plně zhojit do další návštěvy toalety, je vše v pořádku. Většinou se tak ale neděje a potíže se opakují dokola.

Projevy: drobné známky jasně červené krve, pocity řezání, svědění a pálení v okolí konečníku
Řešení: dostatek vlákniny v jídelníčku, kvalitní masti na zmírnění potíží

Hemoroidální onemocnění

Hemoroidy jsou žilní pleteně, které pomáhají s utěsněním konečníku. Působí jako hydraulické polštáře, které na sebe naléhají a doplňují funkci svěrače. Ve chvíli, kdy na ně tlačí shora příliš tuhá stolice, přeplňují se krví, zvětšují se a způsobují řadu obtíží.

Hemoroidální onemocnění má několik stadií. Jsou rozdělené podle toho, jak jsou hemoroidy vyhřezlé z konečníku, zda se po stolici samy zasouvají anebo je nutné jim manuálně pomoci zpět. Jednou z nejčastějších příčin vzniku jsou opět častá a opakovaná zácpa nebo průjem.

Dalšími jsou sedavý způsob života, vysedávání na toaletě i nadměrný stres. Další informace najdete na webu konectabu.cz nebo zilniporadna.cz.

Projevy: drobné známky až kapky jasně červené krve, pocity řezání, pálení a svědění konečníku
Řešení: léky na zpevnění žilní stěny, ověřené masti a čípky na zmírnění potíží, dostatek vlákniny v jídelníčku, důkladná hygiena, přiměřeně dlouhá návštěva toalety, ambulantní zákrok

Ekzémy

Ekzém má řadu příčin. Může jít o následek nedostatečné hygieny, nošení nekvalitního spodního prádla nebo používání různých domácích bylinkových mastí. Některé bylinky mohou být výrazným alergenem a citlivou kůži kolem konečníku poškodit.

Projevy: suchá svědící pokožka náchylná na prasklinky nebo poranění
Řešení: ověřené masti z lékárny, dostatečná hygiena, kvalitní spodní prádlo

Perianální hematom

Jedná se o natržení žilní stěny vnitřního hemoroidu vyvolané námahou při stolici nebo při usilovném kašli. Podle rozsahu a intenzity lze podstoupit ambulantní zákrok. Není třeba se bát, ambulantní zákrok není bolestivý, spíše nepříjemný.

Projevy: bolestivé zduření v oblasti řitního otvoru, pálení, kapky čerstvé jasně červené krve, pocity řezání, pálení a svědění konečníku
Řešení: léky na zpevnění žilní stěny, ověřené masti a čípky na zmírnění potíží, dostatek vlákniny v jídelníčku

Akutní perianální trombóza

Perianální trombóza je krevní sraženina uvnitř hemoroidální pleteně a má zcela stejnou příčinu jako perianální hematom. Tato komplikace se vyskytuje častěji v mladším věku. Hlavním a nejčastějším příznakem je promodrávající tuhá malá bolestivá bulka krytá napjatou kůží.

Projevy: zduření, tlak, bolest, svědění, při prasknutí bulky jasně červená krev na toaletním papíru
Řešení: léky na zpevnění žilní stěny, dostatek vlákniny v jídelníčku, přiměřeně dlouhá návštěva toalety, ambulantní léčba

Akutní zánět hemoroidálního uzlu

Jde o hluboký zánět žilní hemoroidální pleteně. Zpočátku ho poznáte podle otoku uvnitř řitního kanálu. Postupně můžete pociťovat i vyhřeznutí hemoroidálních uzlů. Tuto situaci raději ihned řešte, protože jde o velice bolestivou záležitost.

Důležitý je i klid na lůžku na břiše s podloženou pánví a přikládání obkladů. Pokud potíže neustupují, je nutné chirurgické odstranění postižených hemoroidálních uzlů v celkové anestezii.

Projevy: otok konečníku, výrazná bolest, vyhřeznutí hemoroidálních uzlů bez možnosti zasunout je manuálně zpět
Řešení: léky na zpevnění žilní stěny), analgetika, ověřené masti na zmírnění potíží, chirurgická léčba

Nádory a větší polypy

Nádory a větší polypy, neboli výrůstky lokalizované v oblasti esovité kličky tračníku, tedy nejdelší části tlustého střeva, nepatří mezi nejčastější onemocnění, ale pro jejich nebezpečnost je nutné je zmínit. Krvácení může být skryté i viditelné. Pak nacházíme stolici s příměsí krve na povrchu, nebo krev se stolicí smíchanou. Prudká krvácení jsou zde výjimečná.

Pokud je pacient ve vyšším věku a krvácení provází změna vyprazdňovacího stereotypu, jako jsou střídání průjmu a zácpy, nadýmání a další, pak je podezření na nádor na místě.

Projevy: většinou skryté krvácení do stolice, někdy může být i viditelné
Řešení: okamžitá návštěva lékaře

Testování stolice
Okultní, tedy skryté krvácení do stolice se testuje imunochemickou metodou. Test najde krev ve stolici pomocí protilátky proti lidskému hemoglobinu, což je bílkovina v červených krvinkách.
Pozitivní výsledek testu řekne vašemu lékaři, že je přítomné krvácení někde v zažívacím traktu. Krev může pocházet z žaludečního vředu, divertikulózy, krvácejícího polypu, zánětlivých onemocnění střeva, hemoroidů, ale i z benigního nebo maligního nádoru.
Cokoliv, co vyčnívá do vnitřku střeva, jako je polyp nebo nádor, je zraňováno pohybem stolice při průchodu střevem a může být zdrojem krvácení. Toto malé množství krve je často prvním a občas jediným příznakem časného stádia rakoviny tlustého střeva. Test je tedy výborným screeningovým prostředkem.
Další použití testu na skryté krvácení je při pátrání po příčinách anémie, jako jsou třeba krevní ztráty z krvácejícího žaludečního vředu. Jestliže máte příznaky a projevy anémie, jako je únava, nízký hemoglobin a hematokrit, nebo neobvykle tmavou stolici, může ošetřující lékař požadovat provedení tohoto testu.
Pozitivní test vyžaduje další vyšetření, obvykle kolonoskopii.
Zdroj: labtestsonline.cz