V letních měsících bývá Endiaron součástí cestovních lékárniček. Jenže nyní ho neseženete. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jej vyhodnotil jako obtížně nahraditelný, protože v tuzemsku není registrován žádný jiný se stejnou účinnou látkou.

Jak ale pro Deník upřesnila Gréta Rakašová z tiskového oddělení SÚKL, s lékařem či lékárníkem je možné se poradit o jiné vhodné léčbě. „Příslušný zdravotník může doporučit jiný přípravek na základě zdravotního stavu konkrétního pacienta,“ nastínila.

To potvrdil i mluvčí lékárenské sítě Dr. Max Michal Petrov. „Jako náhradu doporučujeme Dr. Max Loperamid nebo živočišné uhlí,“ řekl Deníku. Doplnil, že tu a tam lze v některé lékárně sehnat Endiaron zbylý ze starších zásob. Nelze ho ale nyní objednat u distributora. Příčina omezených dodávek je na straně výrobce. Podle informací, které SÚKL sdělil výrobce, výpadek potrvá až do ledna 2024.

Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček zmínil, že u volně prodejných léků, mezi které patří Endiaron, má resort méně možností ovlivnit situaci než u těch na předpis. „Jednali jsme s lékárníky, kteří nabízejí jiné léky na průjmová onemocnění. Pokud člověk jede do zahraničí, kde ho problémy přepadnou, je lepší zakoupit lék, který je používán tam,“ reagoval.

Léky na předpis

Výpadky se týkají i léků na předpis. „Primárně se zaměřujeme na ně,“ podotkl Dvořáček. Ministerští úřednicí jednají s výrobci a distributory kupříkladu o tom, aby na podzim a zimu byl zajištěn dostatek antibiotik či léků proti bolesti. Pokud se výpadek týká léku registrovaného v Česku, snaží se zajistit adekvátní náhradu v rámci Evropské unie. V případě, že jde o evropský problém, jednají i s výrobci mimo kontinent.

Pokud vše půjde podle plánu, v lednu má začít platit projednávaná novela zákona o léčivech, zaměřená na předcházení výpadků. Ta mimo jiné zavede novou povinnost pro držitele rozhodnutí o registraci léku, kterým bývá nejčastěji jeho výrobce. „V momentě, kdy nahlásí nedostupnost nebo výpadek léku, ho bude muset zajistit ještě na měsíc nebo dva,“ informoval Dvořáček.

Delší varianta bude platit pro léky, které měly s výpadky problém už v minulosti. U těch zvlášť vymezených, které jde hůř nahradit, se nutnost zajištění dodávek prodlouží o další měsíc, tedy na tři. Ministerstvo totiž potřebuje dostatek času situaci řešit. „Nepůjde to jen u léků, které mají krátkou expiraci (dobu, kdy lze lék užívat – pozn. red.),“ upřesnil Dvořáček.

close info Zdroj: Deník zoom_in Úředníci budou též moci lépe sledovat výpadky v jiných evropských zemích, aby se snažili předejít tomu tuzemskému, byť na sto procent to nepůjde zajistit ani při sebelepších opatřeních. „SÚKL bude moci též požádat distributory a lékárny, kolik jakého léku mají v zásobě a jak dlouho s ním vystačí,“ podotkl Dvořáček. Novela má zajistit i to, že distribuce léků bude po celé republice rovnoměrná.