Když se před šesti lety paní Helena s manželem Josefem dozvěděli, že ke staršímu synovi Vojtovi čekají čtyřčata, leckomu v blízkém i širším okolí se z té představy podlomily nohy. Tři dívky a jeden chlapec se o devět měsíců později narodili zdraví, a i přesto, že si většina lidí nedovede péči o tolik dětí představit, z rodiny vyzařovala radost ze života. Ta však neměla mít dlouhého trvání.

„V sobotu 16. března Pepa zemřel. Hlava to nebere a srdce krvácí,“ uvedla sestřenice paní Heleny Terezie Imlaufová. Josef se svou nemocí statečně bojoval pět let. Po jeho smrti zůstala paní Helena rázem sama na pět dětí i domácnost a stala se živitelkou velké rodiny.

Boj s onkologickým onemocněním

Ještě nedávno měla paní Helena velkou a relativně šťastnou rodinu. S manželem Pepou vychovávala osmiletého syna Vojtu a šestiletá čtyřčata Anežku, Moniku, Kláru a Ondřeje.

Pepa se však již nějakou dobu potýkal s onkologickým onemocněním a před měsícem rakovina ukázala, jak rychle dokáže člověku sebrat veškerou životní sílu. Heleny manžel a táta pěti dětí náhle zemřel.

Pepovi bylo teprve 36 let, když dne 16. března vydechl naposledy. „V posledním týdnu se jeho nemoc hodně rychle zhoršila,“ přiblížila Helena. Poslední dny života strávil v nemocnici po boku své rodiny.

Sama na pět dětí

Nyní se paní Helena ocitla v trýznivé životní situaci. Zůstala sama nejen na výchovu pěti dětí, ale i na celou domácnost a zajištění obživy pro celou rodinu. K tomu všemu se samozřejmě musí vyrovnávat se ztrátou životního partnera a zároveň být oporou pro děti.

„Vychovávat čtyřčata je náročné. Vychovávat pět dětí je ještě náročnější. Být na to bez manžela, je něco, co si nedovedeme představit,“ říkají ve sbírce na platformě Donio Heleniny sestřenice a bratranci, kteří chtějí touto cestou ovdovělou maminku pěti dětí podpořit.

Vybrané peníze by paní Helena využila na splácení hypotéky, běžný provoz domácnosti, kroužky dětí, školní potřeby pro čtyřčata a další náklady pro děti. „Chtěli bychom touto cestou oslovit všechny, kdo mohou finančně pomoci. Každý dar teď pomůže,“ vzkázali rodinní příslušníci u sbírky.

Jak funguje platforma Donio?

  • „Donio pomáhá měnit příběhy, na kterých záleží. Buďte s námi pro každou dobrost a dopřejte si dobrý pocit z darování pravidelně. Předáme 100 % vašeho daru,“ slibuje platforma Donio.
  • Platforma měsíčně vybere pro potřebné až 40 milionů korun. Tuto částku věnují tisíce dobrosrdečných Čechů, přičemž nezáleží, zda si mohou dovolit poslat padesát nebo pět tisíc korun.
  • „I malá částka se počítá, když jí pošle velká skupina lidí,“ děkuje Donio každému jednotlivci.

Češi přispěli již přes 9 milionů

Do sbírky založené 19. března, tedy v den, kdy by měl Josef svátek, již přispělo téměř 7,5 tisíce lidí. Společně dosud pro pozůstalou rodinu vybrali více než 9 300 000 korun. Zhruba polovina byla vybrána za pouhých 24 hodin. Někteří dárci poslali stokorunu, jiní desítky tisíc. Další lidé rodinu podpořili alespoň slovy útěchy nebo nabídli nemateriální pomoc:

@Aliya Nazarkasimova: „Josefe, děkuji ti za to, že jsi byl tak skvělým člověkem. Náš domov už nikdy nebude takový, jako býval s tebou. Helence a dětem přeji hodně sil a energie, abyste mohli jít dál a s láskou vzpomínat na skvělého tátu.“

@David Hauk: „Mohu pravidelně měsíčně přispívat na kroužek.“

@Týnka Wasserbauerová: „Mohla bych děti vzít na hřiště, do ZOO nebo na zmrzlinu. Hlídám děti v rodinách 13 let. Ráda pomůžu.“

Přispět v rámci sbírky „Sbírka pro Helenku a jejích 5 dětí, co zůstaly bez tatínka“ na Doniu můžete ZDE.