Bolí vás často hlava? Děláte někdy všechno možné proto, abyste se bolesti zbavili, ale občas je tak silná, že vás úplně uzemní? Možná není problém v bolesti jako takové, ale ve způsobu její léčby.

Clusterová bolest hlavy. To nejhorší, co můžete zažít:

| Video: Youtube

To, co zabírá na tenzní bolesti v oblasti spánků, vám totiž nepomůže na silné čelní bolesti, ani na intenzivní bolesti v okolí očí. Každá má totiž jiný původ. Kdy si tedy vzít analgetikum a kdy raději vyhledat lékaře? S touto otázkou vám může pomoci mapa bolestí hlavy, která rychle odhalí správnou příčinu vašich bolestí a nastíní způsob, jak se jich zbavíte.

Bolesti v oblasti čela

Když si malé dítě stěžuje na bolest hlavy, většinou zmíní právě oblast čela. I mezi dospělými patří bolesti hlavy na čele k těm nejčastějším. A i podle webu Pilulka jimi trpí až 80 % populace. Nejčastěji se jedná o tenzní bolesti, které se mohou přenést až k temeni a krku. Typické pro ně je, že vás mohou potrápit pár minut, ale i týden v kuse.

Původem bolestí v těchto místech bývá obvykle stres, který je běžnou součástí našich životů a jemuž není tak lehké se vždy vyhnout, vyhledat klidné místo, na vše zapomenout a třeba si na chvíli lehnout. Od bolesti by vám měla alespoň na chvíli ulevit volně dostupná analgetika. To, že byste ale měli celkově ubrat, je zase na jiné povídání.

Bolest v zadní části hlavy

Obecně platí, že chcete-li najít úlevu od častých bolestí hlavy, ať už v jakékoliv oblasti, musíte odhalit jejich příčinu. V případě bolestí v zadní části hlavy se nejčastěji jedná o tupou bolest po stranách a v zadní části hlavy, která není pulzující, ale i tak dokáže pěkně potrápit. Důvodů může být hned několik. Tím nejčastějším bývá špatné držení těla.

Jak na bolesti hlavy a migrény podle Jana Nováka:

| Video: Youtube

„Při něm míváme tendence se hrbit a namáhat svaly v zadní části hlavy, horní části zad, krku a čelisti. Dochází ale také k vyvíjení tlaku na nervy v této oblasti a v důsledku toho lze pociťovat typické bolesti,“ jak uvádí například Web MD.

Na vině ale může být i artritida, nedostatek pohybu či nevhodná poloha během spánku. Dlouhodobě může v tomto případě pomoci především správné sezení a držení těla. Vhodné je rovněž vyhledat fyzioterapii. V akutních případech zabere volně prodejný lék proti bolesti.

Bolest hlavy v oblasti očí a za nimi

V tomto případě hovoříme o tzv. Clusterových bolestech hlavy, které se projevují jako nesnesitelné záchvaty bolesti na jedné straně hlavy kolem oka. Dle webu NHS patří mezi velice vzácné bolesti, které ovšem přichází bez varování jako silný, ostrý, či dokonce bodavý pocit ve zmiňované oblasti.

„Bolest bývá tak silná a intenzivní, že lidé mohou reagovat přecházením sem a tam, pohupováním, nebo dokonce boucháním hlavou o zeď,“ upozorňuje web. Jednotlivé ataky trvají mezi 15 minutami a 3 hodinami a mohou vás postihnout až 8krát denně.

Nejvíce jsou ohroženi lidé, kteří kouří a pijí více alkoholu. V úvahu přichází ovšem i dědičná dispozice. Běžné léky obsahující paracetamol na tento typ bolesti bohužel nejsou účinné a je vhodné raději vyhledat lékaře, který doporučí další léčbu. Jednou z možností je například oxygenoterapie, kdy vdechujete čistý kyslík přes obličejovou masku.

Tlak v okolí dutin

Cítíte-li bolest především v oblasti čelních dutin, nejspíš bude hlavním problémem probíhající nachlazení a infekce viry či bakteriemi, které se v oblasti dutin hromadí a dochází tak k ucpání průchodů. Bolest je pak nejsilnější v oblasti čela, kolem očí a v dutinách můžete pociťovat nepříjemný tlak.

„Ke zhoršení bolesti většinou dochází při předklonění či ulehnutí. Typickým příznakem je současně ucpaný nos, ale můžete pociťovat i bolest v oblasti horních zubů,“ tvrdí odborníci z kliniky Mayo Clinic. Na bakteriální sinusitidu budete potřebovat od lékaře antibiotika. Infekce viry většinou odezní sama.

Jednostranná bolest hlavy

Bolest hlavy na jedné straně bývá většinou spojována s migrénou. Za migrénu může být někdy mylně považována i bolest spojovaná se zánětem dutin.

„Ovšem u sinusitidy (zánětu dutin) není obvyklé, abyste současně pociťovali přecitlivělost na zvuky, pachy či světlo, silnou nevolnost, nebo dokonce zvraceli,“ mluví o typických příznacích Dr. Holly Yancy na Banner Health.

Co je migréna? Vysvětluje Vědecké kladivo:

| Video: Youtube

Migréna je chronické onemocnění, které postihuje cévy mozku a vyhnout se jí můžete především správnou životosprávou.

Bolest v oblasti spánků

Tenzní bolesti hlavy na spáncích jsou ve většině případů způsobeny svalovým, ale i psychickým napětím.

„Pociťovaný tlak je často důsledkem přehnaného namáhání očí, zatínání zubů, stresu či jiného napětí. Tlak ale může být způsoben i poruchami průtoku krve do této oblasti, který může mít na svědomí zánět okolních tkání,“ vysvětluje na webu Verywell Health Mark Gurarie a upozorňuje na to, že se může jednat o sekundární projev jiného zdravotního stavu.