Rodině pětiletého Adámka z Kroměřížska se během chvíle obrátil život naruby. Letos v létě ještě stihl zažít setkání s oblíbenými youtubery či nedávný koncert zpěváka Marka Ztraceného. Vše se ale zvrtlo 5. července na koupališti.

Tam se s ním vydala dospívající sestra s kamarádkou a její matkou, jež na děti měla dohlížet. Adámkova maminka totiž tehdy nejela kvůli angíně. Před cestou jí chlapec ještě stačil říci, že ji miluje. S úsměvem jí mával a oba se těšili, že se zase brzy uvidí.

O několik hodin později se ale žena telefonicky dozvěděla, že syna po tonutí oživují záchranáři. O jeho život usilovali dlouhých pětatřicet minut. Matka ihned vyjela na koupaliště, Adámka ale mezitím přepravili vrtulníkem do nemocnice.

close Adámek v nemocnici. info Zdroj: se svolením Adámkovy matky a o. p. s. Život dětem zoom_in Adámek v nemocnici

Zdravotníci mu zavedli hadičku, kterou dostává stravu, pití i léky. Chlapce i jeho rodinu čeká trnitá cesta, aby mohl zase mluvit a běhat jako dřív. Aby se mu vrátil jeho osobitý humor a doma opět zněl jeho smích. Máma jej bude kupříkladu znovu učit jíst. Již nyní se mu snaží navrátit vzpomínky na vše hezké, co společně zažili.

Kmenové buňky

Momentálně s ním pobývá ve středočeském Kladně, kde mají hyperbarickou komoru. Chlapce čeká celkem třicet ponorů, přičemž po desátém bude znát, zda mu terapie pomáhá. „Adámek je moc šikovný a všichni na něm vidíme krůčky kupředu. Je to prostě bojovník tělem i duší,“ informovala během rehabilitací matka, o jejíž třináctiletou dceru se mezitím stará dědeček.

Bez pomoci v podobě darovaných peněz to ale rodina, která bude muset o Adámka pečovat čtyřiadvacet hodin denně, zvládne jen těžko. „Proto o ni moc prosí,“ tlumočila ředitelka obecně prospěšné společnosti Život dětem Maria Křepelková. Chlapec totiž potřebuje mimo jiné aplikaci kmenových buněk a dlouhodobé rehabilitace.

Léčba vyjde na více než pět milionů korun. V částce jsou zahrnuty opakované aplikace kmenových buněk na Slovensku, intenzivní laserové terapie, časté neurorehabilitace, ergoterapie, hipoterapie, logopedie a nejrůznější kompenzační pomůcky, které nejsou hrazené zdravotními pojišťovnami.

close Adámek před tragickou událostí. info Zdroj: se svolením Adámkovy matky a o. p. s. Život dětem zoom_in Adámek před tragickou událostí

Rodina tolik peněz nemá a proto prosí lidi o pomoc. Zájemci mohou Adámkovi přispět jakoukoli částkou na transparentní účet obecně prospěšné společnosti Život dětem. Jejím posláním je pomoc dětem, které postihla nemoc, handicap, jsou opuštěné či se ocitnou v jiné obtížné situaci.

Sbírka pro Adámka

• Transparentní účet obecně prospěšné společnosti Život dětem: 1117771700/5500
• Variabilní symbol: 1212
• Ke konci července bylo na účtě 2 661 484 Kč. Celkově je zapotřebí 5 100 000 Kč