Josef Porazil se narodil 7. března 1920. Ve stejný den slavil narozeniny i prezident Masaryk. „Prý když jsem se narodil, muzika hrála a všichni slavili pana prezidenta,“ podotýká muž, který přišel na svět v době, kdy Československu nebyly ještě ani dva roky.

Celý život strávil v Hlubokém u Náměště nad Oslavou. Pracoval u dráhy. Za druhé světové války ho Němci poslali do Korutan až k italským hranicím, kde také jezdil s lokomotivou. „Moc se mi tam líbilo, zvažoval jsem, zda nezůstat v Korutanech. Kdybych býval měl ženskou, která by tam šla se mnou, hned bych se vrátil. Jedna byla, ale nešla,“ usmívá se.

Josef Porazil, 102 let
Oslavil úctyhodných 102 let: Vepřové koleno je dobrota, říká důchodce z Náměště

Životospráva Josefa Porazila není úplně příkladná. Dodnes si rád dopřeje vepřové koleno s pivem. Na druhé straně rád chodí na procházky a účastní se společenských akcí v domově. S gratulací přispěchala i tamní ředitelka Věra Bařinová.

„Co se mi na vás nejvíce líbí? Jak si každý den prozpěvujete. Doufám, že vám zpěv vydrží ještě hodně dlouho,“ popřála oslavenci.

Spolu s ní se s blahopřáním připojili všichni obyvatelé a zaměstnanci domova, náměšťský starosta Jan Kotačka, starostka Hlubokého Marie Svobodová a Jiří Bína z Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Ilustrační foto
Čekání na operace v Třebíči: až dva roky, nejdéle na výměnu kyčelního kloubu