„Nízký stav vody ve znojemské přehradě odhaluje historii údolí Dyje v Trauznicích. Viditelné jsou i nájezdy na bývalý Trauznický most, po kterém si kdysi obyvatelé Popic zkracovali cestu do Znojma či na Hradiště. Uprostřed usazenin bahna přehrady je viditelný bunkr z roku 1937,“ přiblížil neobvyklý pohled znojemský historik Jiří Kacetl.

Koupání u pláže Horka II v areálu bítovského kempu.
Připravte si peníze. Placení kartou v kempu u Vranovské přehrady je výjimka

Další dva bunkry jsou ve vodě a nacházejí se blíže hrázi. Snímky pořídil patnáctého července Libor Kain.

Máte také fotky dokumentující nízký stav hladiny v přehradě nebo řekách? Můžete je zaslat prostřednictvím rubriky Čtenář reportér.

Zdroj: Libor Kain

Na nízkém stavu hladiny v přehradě se nepodepsalo pouze sucho, ale také opatření vodohospodářů. „Nižší naplněnost zásobních prostorů má nádrž Znojmo, a to čtrnáct procent. Důvodem jsou plánované opravy. Hladiny na všech nádržích Povodí Moravy jsou převážně setrvalé nebo mírně klesající,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Jak upřesnil, plánované opravy nejsou akcí Povodí Moravy, ale společnostni E.ON, která je vlastníkem a provozovatelem malé vodní elektrárny.

Nízký stav v přehradě byl také roku 2020:

Co zbylo z Trauznického mlýna. Minulost vystupující na povrch. Odhalený jez, který hučí tak, že je to slyšet z dálky - kolem Králova stolce je to zvuk nezvyklý.
Dyje nad znojemskou přehradou ukazuje zbytky mlýnu, mostu i jezu

Letos v dubnu naopak obyvatele Znojma překvapilo neobvykle plné koryto řeky Dyje. Snímky si můžete připomenout zde:

Řeka Dyje ve Znojmě po pátečních deštích. Snímek z pondělí 17. dubna.
VIDEO: Dyje ve Znojmě ukázala svou sílu. Jinak líná řeka se valila korytem