Dlouholetá kronikářka Libuše Stejskalová potvrdila, že se staré zápisy sněhovými kalamitami jen hemží. „V roce 1785 byla krutá zima, sněhu na pět loktů, zajíci, bažanti a koroptve zmrzli, zima byla až do prvního května,“ cituje jeden ze zápisů. Hodně sněhu a holomrazy zmiňují historické zápisy i z let 1828 až 1833. V roce 1836 pak nemohli ani mlynáři mlít, voda zamrzla. Vysoké závěje pamatuje kronika i mezi listopadem 1859 a dubnem 1860.

Bohaté na sníh byly i zimy v období Protektorátu Čechy a Morava. „Co se během dne vyházelo, do rána opět zaválo. Přesto, i přes spousty sněhu, se do Jeníkova 31. ledna 1945 dostalo gestapo a zatýkalo,“ vzpomněla Libuše Stejskalová. O dva roky později pak bylo tolik sněhu, že ke dvěma domkům v místní části Dolní Chalupy museli junáci vyházet tunely, aby se lidé dostali ven.

I u Malého Beranova mizí lesy kvůli kůrovcové kalamitě.
S kůrovcem bojují i v Malém Beranově, těžba stromů ve svahu je problematická

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkPoslední krutá zima pak byla v roce 2006, tehdy přívaly sněhu poničily mnoho střech, hlavně na starých budovách, zámek nevyjímaje. Tehdy byla situace podobná na mnoha místech republiky, což vedlo k vzniku známé písničky Ladovská zima od Jaromíra Nohavici. „Na Vysočině zavřeli dé jedničku, kamióny hrály na honičku,“ zní část humorně laděného textu. Právě u Větrného Jeníkova leží na sto čtvrtém kilometru nejvýše položený bod dálnice.