Zelená hora

Možnost prohlédnout si památku zapsanou v seznamu světového dědictví UNESCO, kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, letos zatím mnoho lidí nevyužilo. V době nouzového stavu byl unikátní poutní areál pro veřejnost uzavřen.

Od pondělí 11. května už sice bylo možné se opět účastnit komentovaných prohlídek, zájemců ale mnoho nebylo. „Návštěvníci se nám hlásí, ale spíš až od června. Teď je to ještě takové volnější. Sem tam někdo přijde, ale je jich méně,“ řekla kastelánka Michaela Kokojanová.

Krajská knihovna v Havlíčkově Brodu se po otevření přibližuje normálnímu provozu. Vrácené výpůjčky ale míří do karantény a čtenáři musejí použít dezinfekci na ruce.
Čtenáři plní knihovny na Vysočině. Vrácené romány míří do karantény

I při návštěvě této památky platí zpřísněná pravidla. „Dodržujeme dvoumetrové rozestupy, pokud to nejsou rodiny. Prohlídky probíhají částečně venku a částečně uvnitř kostela. I tam je naštěstí prostor dostatečně velký na to, abychom mohli rozestupy dodržet,“ poznamenala Kokojanová.

Podle kastelánky je i nyní, kdy se přešlo k normálnímu režimu, nutná předchozí rezervace. „Je to také z toho důvodu, že se v kostele konají církevní obřady. Takže by se mohlo stát, že návštěvníkům nebudeme moci komentovanou prohlídku poskytnout,“ vysvětlila kastelánka.

Po dvouměsíční pauze musela školačka nejprve zkontrolovat aktovku. Do školy se už těšila.
Druhačka Veronika ze Žďáru se už do školy těšila. Podívejte se na její návrat

Jihlavské podzemí

Pro veřejnost se v pondělí 25. května otevřelo Jihlavské podzemí. Zájem ale nebyl příliš velký. „Chodí zatím jen jednotlivci, ale to jsme očekávali,“ řekla v pravé poledne vedoucí podzemí Martina Zachová. Výhled, zejména pak víkend, ale vidí optimisticky. „Volají si zájemci, objednávají se, rozběhne se to,“ usmála se.

Současná situace samozřejmě vyžaduje zvláštní opatření. Lidé si musí dezinfikovat ruce, mít roušky a dodržovat rozestupy. „Proto se snížila maximální kapacita prohlídky na polovinu. Je to zhruba dvacet osob, rodinní příslušníci ale mohou být pohromadě,“ potvrdila Zachová.

Jak dodala, nařízení říká, že na deset metrů čtverečních by měla být jedna osoba. „Pokud bude jeden člen rodiny navíc, tak jednadvacátou osobu asi nevyženeme, ale jinak se tento počet snažíme dodržovat,“ uvedla.

Nasvícený zámek ve Slavkově u Brna.
Žijí ve stínu Lednice a oblíbených památek. Tohle jsou naše neobjevené skvosty

Největší zájem je jednoznačně o historické podzemí. Méně lidí se pak vydává na okruh Alfa – kryt civilní obrany. Do Jihlavských kolektorů mohou návštěvníci jen v sobotu po předchozí rezervaci.

Návštěvnost ale letos zřejmě výrazně poklesne. Zatímco v předchozích letech zaplňovaly kalendář na červen školní výlety, v roce 2020 se turnusy ruší nebo překládají na září. „Ruší se i různé firemní akce,“ dodala vedoucí.

Novinky na hradu Kámen

Do chodeb původně středověkého hradu Kámen na Pelhřimovsku se ponořili v pondělí milovníci historie. „Jde vlastně o začátek sezony. Vůbec první tři návštěvníci k nám přijeli z Pacova,“ pověděla kastelánka hradu Kámen Zlata Vobinušková.

Lidé využili letošní novinky, jíž je právě možnost prohlídky i v pondělí. Původně gotický hrad  si zájemci mohou prohlédnout každé pondělí od dvanácti do pěti hodin odpoledne. „Jsem hlavně zvědavá, kolik turistů dorazí o víkendu,“ dodala Vobinušková.

V předchozích dvou týdnech měli otevřený hradní park. „Prošlo jím za tu dobu zhruba čtyři sta návštěvníků, z toho dvaačtyřicet využilo komentované prohlídky,“ řekla kastelánka.

Archeolog Petr Duffek
Člověk se v archeologii učí pořád. Každý výzkum přináší něco nového, říká Duffek

Další novinkou sezony na  hradu Kámen je program Do muzea za „hubičku“. Po návštěvě hradu může turista absolvovat ještě prohlídku pelhřimovského muzea Vysočiny, a po předložení vstupenky z hradu z téhož dne zaplatí jen poloviční vstupné.

Správa památky upozornila, že kvůli stavbě nového návštěvnického centra nyní nemají na hradě k dispozici klasické toalety pro veřejnost. „Připraveny jsou však TOI TOI a umyvadla,“ ubezpečila Vobinušková.