Dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, zapsané na seznamu UNESCO, ročně navštíví kolem třiceti tisíc lidí, avšak odpovídající sociální zařízení tam stále chybí. Otázkou je, jak vůbec může vypadat, a kde v blízkosti chráněné památky může stát. Podstatné je, aby v nové budově byly toalety, zázemí pro průvodce a možná i prostor pro prodej suvenýrů.

„Proběhla první schůzka mezi zúčastněnými stranami a hlavním výstupem jednání bylo, že se zúčastnění budou společně snažit o takové řešení, které bude vyhovovat všem stranám, a realizace bude v nejlepším zájmu samotné památky UNESCO. V této věci se aktuálně jedná a vznikají první formální dokumenty. Podrobnější informace bychom měli mít v červnu,“ uvedla marketingová referentka žďárské radnice Hana Vykoukalová.

Dny otevřených zahrad v Zámku Žďár nad Sázavou se letos uskuteční o posledním květnovém víkendu. V sobotu i neděli vždy od  10 do 18 hodin.
Zahrady gruzínské princezny se opět otevřou veřejnosti

Jako první tak přijde na řadu smlouva o spolupráci. „Shodli jsme se na tom, že město Žďár nad Sázavou připraví návrh textu memoranda o spolupráci, jehož cílem by byl vznik návštěvnického zázemí této památky na seznamu UNESCO,“ přiblížil starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

Nová stavba by neměla jakýmkoliv způsobem narušit samotnou památku ani výhledy na atraktivně vyhlížející svatostánek. Podle žďárského starosty je v tomto ohledu předběžně možné uvažovat o místě ve směru k obřadní síni na „novém“ hřbitově, kde pozemky patří městu.