Libor Kubát a Jiří Pejchal se vydali do své oblíbené hospůdky už kolem osmé ráno. „Jenže měli zavřeno, tak jsme skončili v restauraci U zlodějky,“ popsal pivní anabázi dvou kamarádů Jiří Pejchal. Jak dodal, má radost z toho, že si může dát konečně pivo venku na čerstvém vzduchu. „Oba jsme testovaní, tak houby zle,“ konstatoval za oba milovníky zlatého moku Libor Kubát.

Na pivo a na čočkovou polévku se do stejné hospody vydal i Pavel Kerber z Havlíčkova Brodu. I jemu udělalo rozvolnění radost. „Těšil jsem se už od rána. Test mám, kdyby ho někdo chtěl vidět,“ zdůraznil pan Pavel.

Přesto, že bylo dopoledne chladno, hosté plnili zahrádku u Bistra Noll na Havlíčkově náměstí. Servírka Iveta Pokorná sršela optimismem. „Nebojíme se, že chladné počasí hosty odradí. Chodí už od rána,“ poznamenala. Jak dodala, radost jí dělá nejen otevření kavárny, ale také fakt, že nebude muset hosty kontrolovat a žádat od nich potvrzení jestli jsou očkovaní, testovaní nebo jinak bezinfekční.

Nechci nikoho vyvádět

Všichni zákazníci se musí prokázat testem, očkováním či prodělanou nemocí covid-19 v posledních devadesáti dnech, taková je podmínka návštěvy zahrádek zveřejněná na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Páteční krátké jednání vlády však přineslo pro podnikatele vítanou změnu. Zatímco zpočátku povinnost kontrolovat testy nebo očkování ležela na provozovatelích, poslední vládní rozhodnutí znělo tak, že tu povinnost nemají. „To mi spadl kámen ze srdce. Opravdu bych neměla chuť někoho kontrolovat a nedejbože se svou postavou vyvádět,“ poznamenala drobná sympatická slečna. Na povinnost dodržet nařízení vlády ale upozorňuje hosty tabule u vchodu do bistra.

Kdo může na zahrádku
Pro vstup do zahrádky se lidé v případě kontroly musí prokázat PCR testem, který není starší 7 dní. Test samozřejmě musí být negativní. U antigenních testů platí, že musí být starý maximálně 72 hodin.

Další způsobem, jak se lidé mohou u zahrádek prokázat, je potvrzením o prodělaném onemocnění covid-19 (uplynula doba izolace a od prvního pozitivního antigenního nebo PCR testu neuplynulo více než 90 dní) či potvrzení o očkování. 

Zahrádky mohou být otevřeny od šesti ráno do deseti večer. Hosté mohou používat toalety uvnitř provozovny. Zodpovědnost leží na zákaznících, doklad musí předložit případné kontrole ze strany policie či hygieniků.

Zdroj:
Ministerstvo zdravotnictví ČR

Na návrat stálých hostů se od rána chystala i restaurace Na Rynku. „Stoly jsou v bezpečné vzdálenosti od sebe. Ale jsem ráda, že nemusíme hosty lustrovat. To ať si činí ten, kdo to vymyslel. Nestojíme o konflikty,“ prohlásila šéfka restaurace Petra Pejzlová.

Příprava otevření zahrádky u hotelu Zlatý lev byla náročná i pro provozní Jiřinu Hausváterovou. „ Doufám, že zítra nepřijde někdo z vlády s nápadem, že zahrádky zase zavřou,“ povzdechla si.

Na zahrádku u své oblíbené hospody nebo kavárny si ale nemůže sednout každý. Pro vstup do zahrádky se lidé v případě kontroly musí prokázat PCR testem, který není starší 7 dní. Test samozřejmě musí být negativní. U antigenních testů platí, že musí být starý maximálně 72 hodin.

Taková opatření považuje Josef Valenta z Havlíčkova Brodu za správné. „Lidé jsou neukáznění. Jestli se má koronavirus potlačit, tak omezení jsou nezbytná,“ prohlásil.

Kontrolovat jak návštěvníci zahrádek dodržují vládní nařízení, to bude podle Jiřího Kose hlavního epidemiologa z krajské hygienické stanice v Jihlavě záležitost hygieny a policie. „Na kontroly samozřejmě budeme chodit. Ovšem namátkově. Hygiena při nich bude spolupracovat s policií,“ upřesnil hygienik. Například městská policie v Havlíčkově Brod zatím žádné samostatné kontroly u zahrádek neplánuje. „Uvidíme, až podle situace,“ oznámil ředitel městské policie Jan Pavlík. Podle mluvčí krajského ředitelství policie v Jihlavě Dany Čírtkové vše ukáže čas a dohoda s hygieniky.