Na pokračování prací se dohodl státní podnik Diamo se soukromým investorem zásobníku, jímž je společnost GSCeP. Informace potvrdil Jo-sef Lazárek, náměstek těžebního závodu Geam, patřícího do Diama. Smlouva byla podepsána minulý týden.

Pět miliard korun

Druhá etapa průzkumných prací naváže na průzkum, který započal v roce 2010. Z něho vyplynulo, že podložní masiv u Rožné je pro ražbu mohutného kavernového zásobníku plynu vhodný. „Ve druhé etapě už jde o to, přímo v podložních geologických strukturách vymezit plošně i vertikálně možný rozsah stavby zásobníku," přiblížil Lazárek.

Podle dříve zveřejněných plánů by zásobník mohl mít kapacitu až 180 milionů metrů krychlových stlačeného plynu. Kapacitu ale budou odborníci ještě upřesňovat.

Investor dříve uvedl, že by ražba rozsáhlého systému chodeb pro ukládání stlačeného plynu měla stát kolem pěti miliard korun. Kavernový zásobník bude svého typu největší v celé Evropě.

Druhá etapa průzkumu představuje oproti té první přibližně pětinásobný objem prací. Zaměstnávat by obě měly asi stovku lidí a tento počet by měl dále narůstat. „Je to pro nás opravdu významná zpráva z hlediska zaměstnanosti v regionu. Dotěžuje se ložisko uranové rudy. Pokud k tomu přibude práce pro horníky na zásobníku plynu, budou mít stále šanci uplatnit se ve svém oboru. Prodlouží se tím i činnost dolu, což je zásadní věc pro celé Bystřicko," nechal se slyšet starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Podzemní zásobník zemního plynu u Dolní Rožínky by měl být podle předpokladů společnosti GSCeP zprovozněn po roce 2018. Chodby, které teď vznikají při průzkumných pracích, budou jeho součástí.

Definitivní konec těžby uranové rudy v dole Rožná 1 v Dolní Rožínce je naplánován na rok 2017. Počátkem letošního srpna to při jeho návštěvě uvedl ministr obchodu a průmyslu České republiky Jan Mládek.

V dole nyní pracuje okolo pěti stovek lidí a ukončení těžby uranu nutně povede k zániku mnoha pracovních míst. Horníci by podle mínění ředitele závodu GEAM Dolní Rožínka Pavla Koscielniaka mohli při útlumu těžby přejít právě na ražbu zásobníku, čímž by se zamezilo navýšení nezaměstnanosti v regionu.

Důl Rožná 1 v Dolní Rožínce na Bystřicku vznikl v roce 1958 a je posledním hlubinným uranovým dolem nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Jeho uzavření se v posledních letech několikrát oddálilo.