„Byla u nás na návštěvě teta. Seděli jsme na zahradě, popíjeli kávu a pochutnávali si na bábovce. Najednou teta vykřikla, včela ji bodla do ruky. Bohužel je teta alergická a zapomněla si doma léky. Po těle se jí začala objevovat vyrážka, udělalo se jí špatně a měla potíže s dýcháním. Hned jsme ji naložili do auta a odvezli do nemocnice. Prý to bylo za pět minut dvanáct,“ popsala nepříjemný zážitek Radka Konečná z Nového Města na Moravě.

K lidem pobodaným hmyzem často vyjíždějí krajští záchranáři. „Je to většinou v souvislosti s rozvíjející se alergickou reakcí. Letos jsme takových zásahů provedli přibližně devět desítek, v loňském roce touto dobou asi stovku. Takže počet je obdobný,“ uvedl Petr Novotný ze Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

„Lidé, kteří již alergickou reakci na bodnutí hmyzem prodělali, by měli být vybaveni léky, které ji zastaví – antihistaminika, kortikoidy, adrenalinové pero. Tyto léky by měli použít podle doporučení svého alergologa ještě před příjezdem záchranné služby. Obzvlášť pokud člověk již prodělal život ohrožující formu alergické reakce, včasné použití adrenalinového pera mu může zachránit život. Rizikové je bodnutí hlavně do jazyka nebo vnitřní strany dutiny ústní, nastupující otok může zhoršit průchodnost dýchacích cest,“ připomenul Petr Novotný.

Také zdravotnický personál v nemocnicích se v letních měsících setkává s lidmi pobodanými hmyzem poměrně často. Pelhřimovská nemocnice dokonce zaznamenala nárůst počtu pacientů alergických na jed hmyzu. „O třetinu více pacientů přes prázdniny hlásí interní ambulance, kde ošetřují mnohem častěji alergické reakce po štípnutí hmyzem," prozradil léčebný náměstek Nemocnice Pelhřimov Jaroslav Houser.

„Zhruba jde o čtyři desítky pacientů od začátku prázdnin, kteří přišli na ošetření nebo byli dovezeni záchrankou s otoky končetin a se silnou reakcí na bodnutí hmyzem, kdy je nutná infuzní terapie, tedy kortikoidy a antihistaminika. Po několika hodinách bývají pacienti propuštěni domů,“ dodala mluvčí pelhřimovského zdravotnického zařízení Petra Černo.

V Nemocnici Pelhřimov se v souvislosti s hmyzím bodnutím lékaři pořádně zapotili hned na počátku prázdnin. „Tehdy přivezla zdravotnická záchranná služba vážný případ osoby zasažené asi šedesáti či sedmdesáti bodnutími lesními včelami. Muž byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Dle slov léčebného náměstka měl velké štěstí, že závažnou situaci přežil,“ popsala případ, který naštěstí skončil happyendem, Petra Černo.

Havlíčkobrodská nemocnice měsíčně ošetří dvě až tři desítky pacientů pobodaných hmyzem. „Každoročně v letních měsících a na začátku podzimu přibývá lokálních nebo systémových reakcí na bodnutí hmyzem. V devadesáti procentech je pacient ošetřen ambulantně, deset procent pacientů musí být hospitalizováno ke krátké monitoraci,“ doplnil náměstek léčebné péče Nemocnice Havlíčkův Brod Aleš Bílek.

Novoměstské nemocniční zařízení hlásí nárůst počtu pacientů se stejným problémem za posledních čtrnáct dní. „V průměru je to tak jeden pacient denně. Máme mírný nárůst pacientů, které po bodnutí hmyzem přiveze sanitka zdravotnické záchranné služby, jedná se o silné alergické reakce. Zároveň jsou to i případy, kdy ve tři ráno dorazí pacient s lokální reakcí po poštípání od muchničky,“ poznamenala mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

Zatímco včely, vosy či sršně jsou nebezpečné svým jedem a jejich útok může alergikovi během pár minut způsobit i životu nebezpečný anafylaktický šok, zmíněné muchničky patří k nejedovatému, krev sajícímu hmyzu. I jejich štípnutí, stejně jako bodnutí komára, může člověku způsobit zdravotní komplikace. „Může pozorovat větší otok a zarudnutí v okolí ranky po sátí hmyzu. Jedná se obvykle o zánětlivou reakci na látky a mikroby přenášené na sacím ústrojí hmyzu. V některých případech může dojít k rozšíření bakteriální infekce podkožím, vzniku takzvané flegmóny.

V mírnějších případech jsou vhodné chladné obklady, lokální aplikace antihistaminik, mast s obsahem ichtamolu a lokální desinfekce. Při rozvoji větší reakce a podezření na infekci jsou vhodná antibiotika,“ uvedla Tamara Pecková.