Evropské finance z Integrovaného regionálního operačního programu by měly být na šest nákladných projektů z oblasti dopravní infrastruktury. Zhruba 830 milionů korun by mělo podpořit zejména obchvat Velkého Beranova, ale třeba také úsek Střítež – Štěpánovice. „Snažíme se poslat co nejvíce projektů, začíná být velká konkurence mezi kraji a navíc nejsou jisté peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ vysvětlil náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Hejtmanství potvrdilo, že obchvat Velkého Beranova, který vyjde na 650 milionů, bude dosud největší veřejná zakázka. „Je to největší silniční dílo kraje Vysočina, tedy zatím. Obchvat Jihlavy pak bude asi ještě o něco dražší a větší,“ uvedl Novotný. Aktuálně byla vypsaná veřejná zakáka a byla jmenována hodnotící komise. Na jaře příštího roku by se mělo začít stavět a na konci roku 2020 by už mohli řidiči jezdit po obchvatu.

V květnu příštího roku by pak měly začít také stavební práce na úseku Střítež – Štěpánovice, ty vyjdou zhruba na sto milionů korun. Plánují se i další investiční akce v dopravě, celkový rozsah je zatím dle náměstka Pavla Fraňka miliarda 188 milionů korun.

Hejtmanství však plánuje ještě letos podat více žádostí o evropské dotace. „Do 21. prosince, kdy vyprší lhůta pro předkládání žádostí, plánuje Kraj Vysočina požádat o podporu na realizaci dalších 12 připravovaných projektů. Rádi bychom na projekty realizované v příštích dvou až třech letech získali až 2,3 miliardy korun,“ poodhalil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.