Vznikl v roce 2004 po přestěhování včelstev z pokusného včelína Filipov na nové místo na Vysočině, které se ukázalo pro chov a výzkum včel mnohem vhodnější. V době návštěvy Deníku měli včelmistr a jeho pomocník doslova plné ruce práce. „Kontrolujeme úly, prohlížíme staré plásty po zimě. Díváme se, jestli mají včely dostatek zásob aby vydržely do jara. Hlavně, jestli matka přežila zimu a jestli klade vajíčka,“ popisuje včelmistr.

Obec Okrouhlička, dříve Šejdorf.
Okrouhlička se za svůj vesnický styl nestydí, v soutěži získala i diplom

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkJak zdůrazňuje, právě na matce záleží, zda včelstvo v úlu přežije. Když matka zemře, může zahynout celé včelstvo. „Včely si dokážou odchovat novou matku, ale jen v sezoně. V zimě nejsou v úlu trubci, matku nemá kdo oplodnit,“ vysvětluje včelmistr.

Ondřej Živný a jeho pomocník se starají na Skřivánku o víc než stovku úlů. Hlavním cílem pokusného včelínu je chov a výzkum. „Staráme se o včely. Provádíme výzkum nových léků na včelí choroby a šlechtíme. Naší doménou je odchov matek na prodej. Pro nové matky k nám jezdí včelaři nejen domácí, ale i z celé Evropy. Například ze Švýcarska,“ upozorňuje Živný.

Ondřej Živný vystudoval vysokou zemědělskou v Brně. Ve Skřivánku pracuje osm let. Vnímá, jak se rok od roku včelám u nás daří hůř a hůř. „Dochází ke ztrátám. Včelstva hynou. Nikdo neví proč. Možná za to může chemie v životním prostředí. Včely mají také málo potravy. Lesy kvůli kůrovci uschly. Ovocné stromy, kde včely sbíraly med, se kácejí i na vesnicích,“ povzdechne si.

#clanek|5551689

Včelín Skřivánek nabízí po celý rok pomůcky pro včelaře, léky na nemoci, med, včelí vosk, svíčky a hlavně známou Dolskou medovinu. Zajistí včelařům i vyšetření včelstva, mikrobiologické a chemické rozbory. Prodej matek zahajuje pokusný včelín dle počasí v první polovině června a pokračuje až do konce chovatelské sezony, zhruba do října. Objednávky vyřizuje včelmistr postupně dle data objednání. Odběr je možný osobně nebo poštou. Jak se ukazuje, i včely mají svojí plemennou linii, jako psi a koně. „Náš plemenný materiál pochází z linie Dol a Singer. Matky prodáváme v klíckách s doprovodem včel. Inseminované matky prodáváme zpravidla v červenci až po řádném rozkladení. Inseminaci provádí na stanici odborník Dalibor Titěra,“ upřesňuje včelmistr.

Co nabízí pokusný včelín

Odběr matečníků: Slouží k odchovu včelí matky. Možný pouze osobně. Včelín nabízí matečníky zavíčkované před vylíhnutím matky, nebo otevřené.

Prodej matek: Podle počasí od června do října.

Inseminované matky: Prodej jen v červenci.

Oddělky (část roje s matkou): Prodej jen v červnu a červenci, zájemce přijde s včelařským vybavením a potvrzením veterinární správy.

Zdroj: Včelín Skřivánek