Lidé své ptačí sousedy dobře znají, mnohé z nich mají i pojmenované. „Čáp Andrej již kroužil nad komínem v areálu Služeb města Jihlavy k velké radosti našich zaměstnanců. Bohužel vyfotit se nám ho nepodařilo," poukázal na návrat oblíbeného „spolubydlícího“ mluvčí jihlavských služeb Martin Málek.

Pojmenovaného čápa mají také v Třebíči. Tom přiletěl na komín v centru města už 20. března. A dost se divil novince, kterou u hnízda našel. Přibyla totiž webkamera. Se svolením radnice ji tam nainstalovali nadšenci, kteří mají poblíž provozovnu a na čapí život rádi koukají.

Čápova partnerka přilétla až 6. dubna a nastalo opravdu vřelé přivítání doprovázené tanečky a ptačími námluvami. Třebíčští nyní hlasují, jaké opeřená kráska dostane jméno. Na výběr je Týna a Barborka.

V Novém Městě na Moravě byla zase nejsledovanější čápicí Anita. Její příběh se začal psát v roce 2015, ale ornitologové ji znali již dříve. „Kroužkovaná byla v roce 2007 v okrese Klatovy u hradu Rabí jako mládě. My jsme se s ní poprvé setkali v roce 2013 na zámku ve Žďáře,“ informoval novoměstský ornitolog Jaromír Čejka.

Jejich první setkání nebylo pro čápici právě radostné. Dlouhotrvající deště ji tehdy omezily v letu a ona se musela snést na zámecké nádvoří. „Tam se nám ji podařilo lapit a přečíst kroužek,“ zavzpomínal Čejka. Ornitologové pak nešťastnou čápici usušili a opět vypustili.

O rok později se jejich stará známá se svým druhem usadila na hnízdě na komíně v Novém Městě na Moravě. Tehdy se čapí rodince podařilo vyvést jedno mládě. Tomu se málem stal osudný silný vítr na konci července. Foukalo tak, že mládě spadlo z hnízda. Naštěstí se jej podařilo rychle dopravit do záchranné stanice kde jej vyléčili a vypustili zpět do přírody.

V roce 2015 se čapí pár opět vrátil na novoměstský komín. Záhy po příletu se ale u čápice objevily zdravotní problémy. Měla potíže s nohou. „Mysleli jsme si, že ji má zlomenou,“ podotkl Čejka.

Několikrát se ornitologové pokusili zraněného ptáka odchytit, ale dlouho se to nedařilo. Stav ptačí samice s bolavou nohou se stále zhoršoval. „12. června mě kontaktovala rodina Štorkova z Nového Města na Moravě. Volali, že se jim čápice s oteklou nohou prochází po zahrádce,“ připomenul tehdejší nečekaný telefonát Čejka.

Čápici se sice podařilo ze zahrádky vzlétnout, ale její let netrval dlouho. Na zem dosedla na křižovatce dvou novoměstských ulic. Tam se ji konečně podařilo odchytit. Jakmile se ornitologům podařilo přečíst čísla na kroužku, bylo jim hned jasné, že jde opět o jejich starou známou. Zraněná byla převezena do záchranné stanice v Pavlově, kde ji čekalo dlouhodobé léčení.

Po svém zotavení byla čapí samice v den svátku Anity slavnostně vypuštěna na svobodu. Jméno Anita jí už zůstalo. „Byla jsem se tehdy na vypuštění podívat, bylo to úžasné. Takhle zblízka jsem čápa nikdy neviděla,“ usmála se Iveta Černá z Nového Města na Moravě.

Anita si s odletem tehdy dávala načas. Nakonec vzlétla s pravou čapí elegancí, a to i přesto, že kvůli zranění byl kloub na její noze zvětšený a zdeformovaný. Následující den po vypuštění se vrátila na novoměstské hnízdo a odtamtud na konci srpna odlétla na jih.

Nejen ornitologové, ale také všichni, co příběh Anity znali, netrpělivě čekali na přílet čápů v následujícím roce. Trvalo to o něco déle, ale nakonec se dočkali. „29. dubna přiletěl samec. Čápice se vrátila až 9. května. 25. května už seděla na snůšce tří vajec. 29. června jsme na hnízdě okroužkovali tři mláďata. Až tehdy jsme podle zdeformovaného kloubu na noze zjistili, že se nám opět vrátila „naše“ Anita,“ potvrdil opětovný návrat Čejka.

„To bylo ale bohužel naposledy, kdy jsme se s Anitou setkali. V roce 2017 na komíně v Novém Městě na Moravě sice čápi opět hnízdili a vyvedli tři čápata, ale čáp tam byl už nějakou novou partnerkou,“ dodal ornitolog.