Aby také ne, výkupní sezona je totiž v plném proudu, a tak skýtá dobrou šanci si přivydělat i sadařům a zahrádkářům. Ale jablek je prý méně než vloni.

Zatím odvezli šest kamionů

„Náš provoz nyní běží na plné obrátky, ale je pravda, že letošní rok je slabší než ten předchozí. Jablek prostě není tolik," říká třeba Petr Průša, který provozuje výkupnu v Havlíčkově Brodě, Přibyslavi  a Kejžlicích.

Cena, za kterou lze sesbíraná jablka prodat, je v současnosti na velmi dobré hladině. „Vykupujeme za dvě koruny kilo a sezona potrvá asi do poloviny října," říká Průša.

Ten odhadl, že v jeho provozovnách sběrači doposud naplnili ovocem zhruba šest kamionů , což znamená přibližně 180 tun.

Jablka odtud pak putují zpravidla do Rakouska, kde se z nich vyrábí koncentráty na džusy.

Kdo by si však myslel, že ovoce na stromech podél silnic je volně k rozebrání, ten by se hluboce spletl.

Někdy sice mají tito sběrači povolení získané za drobný poplatek od silničářů, často se ale také jedná o nelegální záležitost.

„Je to postižitelné jako přestupek," říká ředitel krajských silničářů Jan Míka.  „Musím však kvitovat, že v poslední době se zájemci o sběr naučili chodit na různá naše cestmistrovství, kde si mohou jablka normálně zaplatit. Někdy se však ale také stává, že si někdo za tímto účelem pronajme určitou alej, ale někdo mu ji předtím vysbírá. Jenže to se prostě uhlídat nedá," dodal Míka.