„Škoda, že jsme nakonec nepekli ty buchty," usmívali se Bedřiška a Milan Krčmářovi z Třebíče. Vlajku ale měli. „Máme ji už dlouho, je z chaty a je stará, chybí na ní ještě hvězdy Havaje a Aljašky," řekli. Stejně jako asi dvě stovky dalších lidí přijeli vojáky přivítat a prohlédnout si zblízka jejich techniku. „Je to jedinečná příležitost," řekl Milan Krčmář.

Konvoj sedmatřiceti vozidel na cestě z Vyškova do Prahy zastavoval na 137. kilometru dálnice D1, u Stránecké Zhoře. Jeho první část na parkoviště „přivezla" i silný vítr a déšť se sněhem, ale dobrou náladu to ani čekajícím divákům, ani vojákům nezkazilo. „Strašně jsem se na to těšila, jsem velká fanynka vojenské techniky, takže já si náladu zkazit nedám," pověděla Marie Volavková z Jihlavy.

Jakmile stroje na parkovišti zastavily, vojáci se okamžitě dali do práce – kontrolovali techniku a doplňovali palivo. Stihli si ale i s lidmi potřást rukama, vyfotit se s nimi nebo ukázat jim „mašiny". Diváci se o ně čile zajímali a většinou využili možnost vlézt dovnitř a všechno si i osahat. „Jak jsme se dozvěděli, že tu Američané zastaví, naplánovali jsme přijít se podívat, vždyť jak často člověk takovou šanci má?" řekli Miloš Hladík a František Mokroš ze Stránecké Zhoře.

Obdivovatele si mezi návštěvníky našly transportéry i terénní vozy, jedna z cisteren měla zas výhradně ženskou posádku. Vozidlo zdravotníků ukazoval zájemcům voják Jacob Markley. Atmosféra byla prý skvělá. „Je to bezvadné, všechno jde zatím dobře," usmíval se mladík z Texasu. V České republice je poprvé, stejně jako jeho kolega z konvoje, Newyorčan Dachon Watson. „Líbí se nám tady, užíváme si to. Lidé jsou velmi příjemní," shodli se. „Zaznamenali jsme samozřejmě i nějaké protesty, ale protestujících lidí bylo daleko méně než těch, kteří na nás naopak byli moc milí," řekl ještě Markley.

Na parkovišti mezi Velkým Meziříčím a Měřínem se protesty nepořádaly. Američtí vojáci stavěli včera u Stránecké Zhoře celkem třikrát, kolona jedoucí z Vyškova byla rozdělená na tři skupiny. Poslední část konvoje se o něco zdržela kvůli technickým problémům.