Jako velký problém a obrovské zklamání. Tak hodnotí aktuální situaci většina provozovatelů lyžařských areálů na Jihlavsku. Kvůli teplému počasí je totiž i po polovině ledna většina sjezdovek v okrese mimo provoz, nedá se téměř ani vyrábět technický sníh. Z pěti skiareálů se zatím jezdí jen na jihlavském Šacberku.

„Pokud v noci spadnou teploty dostatečně nízko, snažíme se zasněžovat. Tento týden se to podařilo jednou. V noci sice technický sníh vyrobíme, část ho však přes den odtaje. S ním pak odplouvají i vynaložené peníze. Tato situace pro nás znamená značné finanční ztráty," řekl provozovatel areálu na Čeřínku Vladimír Mátl. Ten také zavzpomínal na minulé sezony.

„Loni se nám podařilo zahájit provoz o vánočních prázdninách, nebylo to tak špatné. Už jsme zažili i to, že jsme začali v polovině ledna, a sezona se celkem vydařila. Nyní je však situace mnohem horší. Pokud zahájíme v únoru, není vůbec jisté, jestli ještě lidé budou mít chuť lyžovat," doplnil Mátl.

Velmi zklamaní z vývoje lednového počasí jsou také v Brtnici, kde sjezdovku provozuje přímo město. Starosta Stanislav Jirků je velmi skeptický. „Jsme dost zklamaní. My jsme se zatím od začátku zimy vůbec nepokoušeli ani zasněžovat, podmínky na to tady nebyly a stále nejsou příliš vhodné. Ale možná by nám teď ty zásoby sněhu aspoň trochu pomohly," zmínil brtnický starosta s tím, že v Brtnici na svahu je potřeba zasněžovat v kuse čtyři dny a noci, aby mohl být zahájen provoz.

Ve zlepšení situace doufají také provozovatelé lyžařského areálu v Mrákotíně. I tam sněhová děla zatím na svahu stojí bez využití. „Nemá cenu zasněžovat, všechno by to stej-ně odtálo. Denně samozřejmě sledujeme počasí. A aktuální předpovědi na týden dopředu jsou pro nás opět velmi nepříznivé. Připomíná mi to to letos sezonu 2006/2007," uvedl správce mrákotínské sjezdovky Josef Mikšíček a dodal: „Třeba v brzké době nastane určité zlepšení. Ale i tak nás čeká pečlivé rozhodování, jestli pak vůbec bude mít cenu areál otevřít, jestli k nám vůbec přijede někdo lyžovat."

Jediným fungujícím lyžařským areálem na Jihlavsku je Šacberk, kde aktuálně hlásí vynikající sněhové podmínky. Díky tomu tam byla z Fajtova kopce přesunuta i část závodů dětské olympiády.

ZUZANA MUSILOVÁ