Veděl jste vždy, co chcete dělat?
Naopak. Dost jsem se s tím pral. K novinařině jsem přišel v podstatě omylem, když jsem dostal nabídku od Českého rozhlasu. Měl jsem tenkrát pocit, že by bylo zajímavé to zkusit a zalíbilo se mi to.

Přemýšlel jste, že byste změnil svoji profesi?
Nic jiného neumím a hrozně mě to baví. Můžu dělat práci, která mě baví, což mám pocit, že úplně mnoho lidí říct nemůže.

V souvislosti s odchodem z České televize, myslíte si, že je důležité, aby si člověk stál za svým přesvědčením?
Ano, protože když to uděláte a něčím takovým si projdete, tak vás to posílí. Protože pak víte to, že jste toho schopná. Že jste schopná si za tím stát i s rizikem, že to třeba v tu chvíli vypadá tak, že ztratíte část profesní kariéry. Nebo se vám třeba někam zavřou dveře. Což se zavřely, ale dá se to přežít a je to velmi posilující.

Líbí se vám koncept letní žurnalistické školy? To, že se snaží podpořit studenty a nastínit jim to, jak vypadá žurnalistika v praxi?
Každý trénink za přispění lidí z praxe si myslím je dobrý koncept. Mám mírné obavy, že normální školy se k podobnému konceptu úplně běžně nedostávají. Tam je to spíš více teoretická záležitost než praktická. Což si myslím, že je chyba.

Ocenil byste vy jako student něco takového?
Kdybych byl teď student se svojí hlavou, tak ano. Nejsem si úplně jistý, jestli bych zrovna v osmnácti letech tímto směrem šel. Z principu ano, ale nemůžu o sobě uvažovat jako tehdy. Takže ano.

Myslíte si, že by se lidé neměli bát pouštět se do něčeho nového a předběžně to nevzdávat?
To souvisí s tím, o čem jsem mluvil předtím. Člověk musí mít odvahu udělat krok nebo se posunout někam, kde to není úplně jisté. To je u každého nového projektu a znovu říkám, že každá prohra i výhra ve finále, alespoň podle mě, člověka posílí. Je to nezbytná součást novinařiny vůbec.


Martin Veselovský (45) je internetový, rozhlasový a televizní redaktor a moderátor, který začínal v Českém rozhlase. Když v roce 2014 odešel z České televize, založil spolu s Danielou Drtinovou a dalšími kolegy projekt DVTV. Tam působí dodnes a tvoří obsah pro Aktuálně.cz.

Adéla Šperková