Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké Meziříčí hostilo o víkendu celostátní sněm Junáka - českého skauta

Velké Meziříčí – „Do skauta jsem vstoupil 16. května 1945," řekl bez jakéhokoliv zaváhání 83letý Jiří Soukup. Byl jedním z účastníků XV. valného sněmu Junáka – českého skauta, který se konal ve Velkém Meziříčí.

26.3.2017
SDÍLEJ:

Ve Velkém Meziříčí 25. března druhým dnem pokračoval třídenní valný sněm Junáka - českého skauta. Na setkání přijelo více než šest stovek skautských vedoucích z celé republiky.Foto: ČTK Luboš Pavlíček

Do města pod dálničním mostem se o víkendu 24. – 26. března sjelo více než 600 skautských vedoucích z celé České republiky. K hnutí se hlásí bezmála 58 tisíc děti i dospělých.

„Můj bratr také skautoval, ovšem v roce 1940 byl skaut zakázán německou okupační mocí. Tak jsme čekali na rok 1945. To mi bylo dvanáct let. Hned jak jen to šlo, vstoupil jsem mezi skauty v našem středisku Městec Králové v okrese Poděbrady," pokračoval Jiří Soukup. O pět let později však došlo ke sloučení skautů s pionýry. „V roce 1968 jsem byl u toho, když se skaut obnovoval, ale to už jsem skautoval ve Slaném, kam jsem byl přidělen jako veterinární lékař. Třetí obnova skautingu pak proběhla v roce 1989," zavzpomínal Soukup.

Čtěte také: Meziříčská rozhledna je hitem

Skautští delegáti, vedoucí oddílů a středisek diskutovali v Jupiter clubu o dalším směřování organizace a volili zástupce vedení na následující období. „Valný sněm navazuje na proběhlé sněmy skautských středisek, okresů a krajů a jednou za tři roky je vyústěním demokratického řízení největší organizace pro mladé v Česku. Skautští vedoucí z celé země rozhodují o směřování Junáka – českou skauta v nadcházejících letech, baví se o společné nastavené strategii a třeba i o tom, jak nabídnout skauting ještě dalším klukům a holkám," uvedl před zahájením sněmu Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Organizačně celou akci zajistili skauti z Velkého Meziříčí, pro které to byla historicky významná událost, a nechtěli vedení, které v ně vložilo obrovskou důvěru, zklamat. „Na přípravě sněmu pracovalo 8 členů skautů, posléze se pracovní skupina rozrostla na třináct. Sami bychom však zajistit ubytování, stravování a program pro stovky delegátů nezvládli, takže nám pomáhali skauti z Třebíče, Moravských Budějovic, Kyjova, Prahy či z Kamenice u Jihlavy," sdělila za velkomeziříčské skauty Kateřina Dvořáková.

K této události bylo vydáno poštovní razítko s logem XV. valného sněmu, příchozí si jej mohli nechat narazit na pohlednice. Vyobrazeny jsou na něm dominanty Velkého Meziříčí – zámek, dálniční most, kostelní věž a rozhledna. Autorem návrhu je student architektury Vojtěch Marek.

Čtěte také: Meziříčská jatka bourají v rámci výcviku hasiči, město ušetří

„Kromě vlastního jednání čekal na delegáty také doprovodný program, při kterém si mohli rozšířit vědomosti nebo se odreagovat při noční adrenalinové hře," řekla mluvčí organizace Jitka Taussiková. Dále si skauti mohli prohlédnout zámek, místní pivovar či vystoupat na ochoz kostela svatého Mikuláše a rozhoupat zvony.

Součástí setkání byl i doprovodný program v centru města určený pro širokou veřejnost. Náměstí se o víkendu proměnilo ve skautský tábor, nechyběly tedy stany ani vlajkový stožár. Zájemci si mohli vyzkoušet některé z táborových aktivit, jako například zdolávání lanových překáže, stavbu stanu na čas, orientaci v mapě, vyřezávání nápisu do dřeva, zasoutěžit si nebo třeba jen zazpívat při kytaře a opéci si nad ohněm špekáček.

Autor: Zlata Ptáčková

26.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Ilustrační foto.

Fotbal na Třebíčsku

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Moravské Budějovice - Rovných deset let uplynulo od založení Městské policie v Moravských Budějovicích a strážníci chtějí kulaté výročí oslavit spolu s místními lidmi.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení