VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoce jsou přede dveřmi, kam na výlet?

Vysočina – Dnes je Zelený čtvrtek, po něm přijde Velký pátek, Bílá Sobota, Boží Hod velikonoční a Červené pondělí – Velikonoce jsou už zkrátka přede dveřmi. A s nimi přicházejí i dny volna. Nejvíce jich mají díky velikonočním prázdninám školáci a studenti. Někteří dokonce do škol nemuseli už včera jako například studenti novoměstského gymnázia, kteří si užívali ředitelského volna.

29.3.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Deník/Atilla RacekFoto: Deník / Nečina Marek

Každý má na nadcházející dny své vlastní plány. Mnohé rodiny dodržují léta zažité rituály, které ani letos nemíní porušit. „Mě a dceru teď čeká gruntování a pečení nejrůznějších velikonočních dobrot. V neděli budeme zdobit vajíčka, přijde i sousedka, povykládáme si při tom a užijeme si příjemné odpoledne. Mužská část rodiny se zase soustředí na pletení pomlázek. V pondělí se už těšíme na koledníky. Chodí jich pořád dost, hlavně skupinky malých kluků,“ usmála se Karolína Horká z Nového Města na Moravě.

Ne všichni ale Velikonoce prožívají tradičně. Mnozí si zvykli tyto svátky ignorovat a dny volna si užívají jinak. „Já ani neuklízím, ani nepeču. A na velikonoční pondělí jezdíváme už asi deset let s rodinou po výletech. Většinou zamíříme do Clébského podívat na bledule,“ popsala „své“ Velikonoce Jana Marková ze Žďáru nad Sázavou.

Nabídka možností jak trávit čas v těchto dnech je na Vysočině bohatá. Tak například hned dvě památky na Pelhřimovsku spojí velikonoční svátky s oficiálním zahájením turistické sezony. Areál žirovnického zámku se v neděli pro veřejnost otevře úderem druhé hodiny odpolední. O půl hodiny později, tedy ve 14.30, se programu ujme Sboreček ze Základní umělecké školy v Žirovnici. Návštěvníci se mohou těšit i na tradiční jarmark a tvořivé dílny. A chybět nebude ani pohádka. Pro všechny zájemce ji připravila umělecká agentura UNI-ART.

K návštěvě láká i hrad Kámen, kde kromě expozice motocyklů budou od pátku otevřeny i interiéry hradu, které po celou dobu Velikonoc doplní tematická jarní výzdoba a květinové aranžmá. Prohlídky s průvodcem budou probíhat každou celou hodinu. V pátek budou navíc za snížené vstupné. Na Bílou sobotu se zase příchozí pustí do zdobení velikonočních perníčků. V neděli se budou kromě klasických prohlídek hradu konat i dvě prohlídky zaměřené na velikonoční tradice a zvyky. A v pondělí si návštěvu hradu užijí zejména nejmenší návštěvníci - ke každé vstupence do expozic obdrží navíc koledu v podobě sladké dobroty.

Na velikonoční akce láká také krajské město. Velikonoční pečivo, pomlázky, kraslice a například i ukázky soustružení či taušírování - tak bude vypadat Bílá sobota na jihlavském Masarykově náměstí. Velikonoční zboží se bude prodávat od 10. hodiny dopolední. Ve vestibulu jihlavské radnice si navíc zájemci mohou vyslechnout povídání o velikonočních zvycích a obyčejích. „Nebo si vyzkoušet různé tvořivé dílny jako například zdobení skořápek, výroba jarních ozdob z papíru a mnohé další,“ dodal tiskový mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Jihlavská radnice se pro veřejnost otevře na Bílou sobotu od dvou hodin odpoledne.

Se svou troškou do mlýna přichází i město Telč. V pondělí se tam totiž bude konat tradiční Velikonoční jízda městem v podání folklorního souboru Podjavořičan. „Letos budou městem chodit kluci. Potkat je lidé mohou kolem dvanácté hodiny na náměstí Zachariáše z Hradce a v dopoledních hodinách v ulicích Telče,“ řekla prezidentka souboru Podjavořičan Jana Paulusová. Krojovaní chlapci na Velikonoční pondělí navštěvují tanečnice ze souboru, aby je pomlázkami vyplatili a dostali za to od nich kraslice a výslužku.

Na své si přijdou i lidé na Havlíčkobrodsku. Na Staročeské Velikonoce od 31. března až do 1. dubna zve opět Michalův statek v Pohledi na Světelsku. „Návštěvníci nahlédnou do života obyvatel selského statku o velikonočních svátcích v časech před zrušením poddanství v Čechách,“ informoval starosta obce a správce skanzenu Jindřich Holub.

Vyzdobená světnice s prostřenou tabulí ukáže, co se o Velikonocích jedlo a pilo. Pokud to dovolí podmínky a hlavně počasí, budou k vidění i ukázky některých jarních prací a příprava polního nářadí. Děti si mohou prohlédnout živou krávu a jalovičku původního českého plemene česká červinka. V sobotu vystoupí folklorní soubor Škubánek se svým velikonočním programem, jako je vynášení smrtky, dívčí koleda s novým lítem a obchůzka s řehtačkami. Po oba dny dopoledne bude hrát Kočovné loutkové divadlo Rózy Blechové pohádku Perníková chaloupka a hru o Režné paní motivovanou místní pověstí. V přilehlé staročeské hospodě pak mohou návštěvníci ochutnat tradiční velikonoční jídla. Otevřeno je po oba dny od 10 do 17 hodin.

V centru Golčova Jeníkova pro změnu v neděli 1. dubna vypukne jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí v kraji. Město ožije závodem 34. Běhu městem Jarmily Kratochvílové. Golčův Jeníkov tuto akci pořádá každoročně o Velikonocích a připomíná si tak jeníkovskou rodačku i občanku, dvojnásobnou mistryni světa a dodnes světovou rekordmanku v běhu na 800 metrů Jarmilu Kratochvílovou. Na závodníky opět čeká náročná 15 kilometrů dlouhá trať s převýšením 130 metrů. Formu na nedělní závod ladí i náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Pacal, který na závodu nechyběl ani v loňském roce. „Role startéra se jako již tradičně ujme Jarmila Kratochvílová a jsme rádi, že dorazí také Ludmila Formanová, která je v našem městě pravidelným hostem,“ láká na závod za účasti bývalých atletických hvězd Josef Trtík z Nadačního fondu BHJK Golčův Jeníkov.

I Třebíčsko čeká velikonoční víkend je plný lákadel. Tamní muzeum Vysočiny si na 29. března pro malé návštěvníky připravilo prázdninový den v muzeu. „Během programu se dětem bude věnovat edukátorka Muzea Vysočiny Třebíč. Cena za den v Muzeu je 150 korun a je nutné děti přihlásit předem. Odpoledne od tří hodin se pak mohou rodiče s dětmi vydat společně po stopách Tahiťanky, která Třebíč navštívila v roce 1929. Během návštěvy se dozví, co nechala v Třebíči na památku, jakou má s městem spojitost a děti se také dozví, kde vlastně Tahiti leží, jakou se tam mluví řečí a mnoho dalších zajímavostí,“ řekla lektorka Muzea Vysočiny Třebíč Eva Novotná. V sobotu 31. března od třinácti hodin si zase lidé mohou v muzeu užít Velikonoční tvoření.

V Moravských Budějovicích mohou zase lidé obdivovat velikonoční výstavu, která visí na stromech na náměstí ČSA, prohlédnout si ji lze až do 9. dubna. „Letos nás oslovil městský úřad s nápadem zapojit školy a školky a vyzdobit náměstí ČSA. Na stromech visí kraslice, velikonoční kuřátka a různé jarní motivy,“ vysvětlila Lenka Nechvátalová z Městského kulturního střediska v Moravských Budějovicích.

I Bílá sobota je na Třebíčsku nabitá zajímavými akcemi. V Jaroměřicích nad Rokytnou budou od patnácti hodin vynášet Moranu. V nedaleké Ohrazenici budou vítat jaro a Velikonoce Jarním pochodem. „Sraz je ve třináct hodin u kulturního domu v Ohrazenici. Společně potom půjdeme do Příštpa ke skále Justýnka, kde bude cíl naší výpravy. Zájemci si tam budou moci opéct špekáčky a poté společně půjdeme zase zpátky. Výšlap je určen pro děti s rodiči,“ řekla jedna z organizátorek Kristýna Doležalová. Ani Žďársko nezůstane pozadu, i tam si lidé užijí zajímavé akce, které už dnes odstartují velikonočním jarmarkem v Horáckém muzeu. „Příznivci tradiční lidové kultury tam předvedou různé techniky výroby velikonočních dekorací. K vidění budou i techniky zdobení kraslic, dekorace z kukuřičného šustí, dřeva, krajky nebo drátované, dále slaměné ošatky nebo košíky a pomlázky z vrbového proutí. Senzací jarmarku budou zvířátka ze šišek z dílny Miloslava Janů z Nové Vsi,“ prozradila Alice Hradilová z Horáckého muzea.

Ve žďárském zámeckém areálu začínají Velikonoce také na Zelený čtvrtek, a to velkou velikonoční hrou pro celou rodinu. Děti i dospělí tam mohou cestovat s beránkem, hledat vajíčka a také si zahrát jarní zámeckou šťouchanou. „Jarní šťouchaná je speciální zámecká disciplína podobná minigolfu. Šťouchací hole a míčky jsou připravené. Kdo si rád láme hlavu, stane se pomocníkem popleteného beránka a dozví se, jak se slaví Velikonoce v USA nebo ve Španělsku. A nebudou samozřejmě chybět typické tradice – malování kraslic a pletení pomlázek. Už vloni si náš program návštěvníci chválili, snad budou i letos,“ zadoufala Lucie Herberová, marketingová ředitelka Zámku Žďár nad Sázavou. Velikonoční akce v zámeckém areálu potrvají až do 2. dubna.
Bystřický Eden má pro své návštěvníky velikonoční nabídku od pátku až do neděle. Čeká je výstava kraslic, igráčků, vystoupení folklorního souboru, ukázka velikonočních tradic a zvyků, rukodělné dílničky, králičí hop i ochutnávka piva z mladého ječmene.

Autor: Helena Zelená Křížová

29.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 21 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce okres Třebíč, případně další stavby zaměstnavatele po ČR., Vyučení v oboru výhodou., Zaměstnanecké výhody: zaškolení možnost ubytování., První kontakt e-mailem: svoboda@tts.cz. Pracoviště: Tts eko s.r.o., Průmyslová, č.p. 163, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jindřich Svoboda, +420 602 723 709.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 18 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK, OBCHODNÍ REFERENT NA UKRAJINĚ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Perfektní znalost ruského jazyka, dále znalost anglického jazyka, - Vysokoškolský titul IT technika, - Zodpovědnost, pečlivost, schopnost pracovat v týmu, odolnost vůči stresu, - Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, - Požadované bydliště na Ukrajině z důvodu budoucího vedení pobočky na Ukrajině. Pracoviště: Orbital international ltd. - organizační složka, U Obůrky, č.p. 953, 674 01 Třebíč 1. Informace: Vlasta Fousková, +420 568 801 130PO-PÁod8:00do16:30hod..

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači drobného zboží, klenotů, nábytku a bytových doplňků PRODEJCE. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: V případě zájmu zašlete životopis na e-mail helcel@nabytek-helcel.cz, následně budete pozváni na pohovor.. Pracoviště: Helcel nábytek s.r.o. - provozovna třebíč, Kpt. Jaroše, č.p. 750, 674 01 Třebíč 1. Informace: Martin Helcel, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný ihned., Zodpovědný přístup, zájem o práci.. Pracoviště: In-stav spol. s r.o., Průmyslová, č.p. 161, 674 01 Třebíč 1. Informace: Marek Vrbka, +420 739 674 699.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Z rodinného domu se ztratily šperky, starožitnosti a peníze

Ilustrační foto.

Na Třebíčsku hořel posed a železniční pražec

Výstava k výročí srpnové okupace je v Třebíči opět přístupná

Třebíč - Od pondělí 20. srpna bude po technické přestávce opět otevřena originální výstava fotografií a dokumentů, mapující události srpna 1968 v Třebíči. Autorem unikátních fotografií z průjezdu okupačních vojsk naším městem je bývalý redaktor a fotograf Horáckých novin Vladimír Brauner.

OBRAZEM: Historické slavnosti v Třebíči začaly. Potrvají do neděle

Třebíč - Historické Slavnosti tří kápí začaly. Třebíč si jimi připomíná 15. výročí zapsání místních památek na seznam Unesco.

Obce z lokality Horka zaslaly politikům petici proti jadernému úložišti

Třebíčsko - Petici proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu odeslali tento týden zástupci obcí z lokality Horka na Třebíčsku.

Ve firmě, která rekonstruuje několik silnic na Vysočině, dalo mnoho lidí výpověď

Vysočina - Společnost Alpine Bau CZ se potýká s hromadnými výpověďmi ve svém středisku Brno. Tito zaměstnanci se podílejí na rekonstrukcích silnic na Vysočině. Hrozí, že se stavby zastaví? Mluvčí Alpine Bau CZ Zuzana Krajčiová se snaží situaci uklidnit. „Jsme připraveni řádně a včas dostát všem svým smluvním závazkům, které vyplývají ze smluv o dílo uzavřených s investory, tedy i s Krajem Vysočina a s Krajskou správou a údržbou silnic Vysočiny,“ sdělila Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT