Plazí vejce byla zachráněna díky tomu, že nálezci objev nahlásili odborníkům.

„Vejce jsme našli počátkem července ve výměníku v kotelně našeho domu. Byl u nich v tu dobu i had, který je tam nakladl, takže podle něj jsem pak zjistil, že jde o užovku," popsal jeden z nálezců Pavel Jenerál, jenž bydlí v sídlišti naproti novoměstské nemocnici. Díky tomu, že nález následně ohlásil na Správu CHKO Žďárské vrchy, si pro osm kožovitých vajec přijeli ochranáři.

Samice, jak je pro ni typické, svá budoucí mláďata po nakladení vajec opustila. „Vejce jsme uložili do nádoby na navlhčený rašelinný podklad a umístili je v kotelně, kde je teplota kolem sedmadvaceti stupňů," popsal další postup Lubomír Dajč ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Ve volné přírodě si užovky jako místa pro vylíhnutí svých potomků rovněž vybírají ta, kde jsou dvě základní podmínky, teplo a vlhko, splněny. Vejce se tak mohou objevit v kompostech či kupách tlející trávy. „Inkubační doba je různá a závisí právě na teplotě. Většinou se pohybuje kolem jednoho měsíce, ale je-li chladno, může být až dvouměsíční," podotkl Lubomír Dajč. Malé užovky se vyklubaly na svět po zhruba měsíčním uložení v kotelně ochranářů. Poté byli plazi vypuštěni do přírody v okolí rybníka Babín poblíž Budče na Žďársku.

Užovka obojková je nejběžnější český had, který je však, jako všichni plazi, chráněn.