V úterý od ranních hodin pracovníci Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHS) kontrolovali alkohol v jihlavských pivnicích, nonstopech a restauracích. Pivnice v krajském městě i Kostelci prověřovali až do odpoledne.

„Stihli jsme zatím projít sedm hospod," řekl Zdeněk Novotný z KHS. Hygienici se zajímali o to, zda není alkohol ředěný nebezpečným metanolem, který již zabil v České republice několik lidí.

V žádné z dosud zkontrolovaných pivnic v Jihlavě přidaný metanol v alkoholu nenašli. „Setkáváme se jen s originálními skleněnými lahvemi, které jsou okolkované. Jediný případ rozlévaného alkoholu máme nahlášený 
z Třebíče, ale tento alkohol je přímo z likérky v třebíčském okrese," vyjádřil se Novotný.

Kontrola musí prohlédnout, zda kolky souhlasí s obsahem lahve, ověřit doklady provozoven, ale i sklady či uzamčené prostory, kde by mohl být nebezpečný alkohol ukrytý. Pozornost zaměřuje převážně na pálenky likérky Drak. Pracovníci hygieny prověřili také jednu z restaurací na Březinkách. „Procházeli všechny místnosti, regály, ale i veškeré dodavatele," osvětlil provozní restaurace Gambrinus Image Restaurant Richard Molnár.

Vybírají jen levnější

Na Vysočině je 2 500 provozoven. Hygienici je budou obcházet do odvolání Ministerstva zdravotnictví, které akci nařídilo kvůli několika otravám alkoholem, do kterého byl přimíchán metanol. „Není 
v našich silách prověřit všechny hospody. Vybíráme provozovny nižší cenové kategorie, protože nepředpokládáme, že v luxusnějších restauracích bychom našli rozlévaný alkohol. Akce může trvat i týdny," dodal Novotný. 
V následujících dnech projdou kontrolou i vesnické hospody.

Milovníci tvrdého alkoholu se ho zatím mohou vyvarovat. „Chodím většinou do jedné a té samé hospody, kde vím, že se vodka rozlévá z lahví. Ale třeba někde v nonstopu bych si panáka vodky ani rumu určitě nedal," přisvědčil Jaroslav Pikl. Paniku mezi lidmi obavy z otravy metylalkoholem nevyvolávají. „Žádné podezření na otravu metylalkoholem hlášené zatím nemáme," podotkla Vladislava Filová z vysočinské záchranné služby.

IVANA HOLZBAUEROVÁ