Jak dodal, výši škody zatím není schopný odhadnout. „Mrzí mne to, ale co nadělám. Na základě výzvy radnice jsem se obrátil na úředníky města, se kterými budu problém řešit. Předpokládám, že radnice bude škody a poškození řešit s firmou, která tady kanalizaci dělala, řekl Veselý.

Podle prvního muže Jevišovic se potíže mohou dotknout i desítek lidí. „Teoreticky může být problém s poškozením domů po celé trase kanalizace, zatím však vím jen o dvou vlastnících domů. Vady po stavbě kanalizace se mohou projevit až teď a také proto jsme výzvu na náš web umístili," sdělil starosta Jevišovic Pavel Málek.

Podle starosty jsou v bezprostřední blízkosti nedávno ukončené nové kanalizace desítky domů. „Na trase, kterou jsme budovali, je asi sto padesát nemovitostí," přiblížil Málek.

Poškození domů po výstavbě kanalizace není podle starosty i odborníků ničím výjimečným. „Také proto je ve smlouvách povinnost zhotovitele si před stavbou důsledně zdokumentovat, v jakém stavu jsou okolní objekty. Věc se může řešit i přes pojistku stavební firmy, která kanalizaci budovala.

Slova starosty potvrdil také specialista na statiku pozemních staveb Jaroslav Dvořák. Autorizovaný statik se ve své praxi s podobnými problémy běžně setkává. „S těmito problémy samozřejmě mám osobní zkušenost. Naposledy mi volal jeden člověk z obce na severu regionu, že tam dělali kanalizaci a že mu padá barák. Proto jsem udělal stavebně statický posudek," konstatoval Dvořák.

V takovém případě podle statika uznal zástupce firmy přímo na místě, že k narušení statiky domu skutečně došlo kvůli výstavbě kanalizace. „Firma se s majitelem domu dohodla na kompenzaci. Myslím, že dostal peníze na opravu domu. Toto se ovšem stává prakticky při každé stavbě kanalizace. Tyto problémy nelze vyloučit," řekl Dvořák.

Podle statika stavební firmy s podobnými problémy počítají. „Už v rozpočtu by měly mít peníze na opravy podobných poškození, a navíc jsou pojištěné. Není to skutečně nic výjimečného," upřesnil Dvořák. Kanalizaci modernizovali nebo budovali zcela novou v posledních letech v řadě obcí na Znojemsku. Například v Mikulovicích nebo Hrádku. „Nám se na obec po ukončení výstavby kanalizace, po které ovšem ještě následovala oprava silnice na průtahu městysem, přihlásil zatím jen jeden člověk s tím, že má poškozený dům. Číslo však ještě nemusí být konečné," uzavřel tamní starosta Karel Kříž. V Hrádku se stavba obešla bez problémů.