Venkovní kotce, vnitřní ubytování, pravidelné venčení, výběhy na zahradě, individuální přístup, úprava a mnohdy i výcvik psů. To vše patří do téměř běžné nabídky služeb psích hotelů na Vysočině. Těch ovšem v kraji není mnoho.

Podle Zdeňka Veleby, který psí hotel provozuje v Lukově na Třebíčsku, je mimo jiné fungování hotelu závislé na tom, jak daleko je vzdálen od větších měst. „Nemáme blízko žádné větší město. Pokud by měl takový hotel opravdu prosperovat, tak by musel mít v okolí krajské město, my máme jen menší Moravské Budějovice, Jemnici a Jaroměřice nad Rokytnou a tam si ještě lidé pejsky vzájemně pohlídají," konstatoval. „Je to pouze nárazovka, když se někdo ozve," dodal Veleba.

Kromě neprosperujícího hotelu proto Zdeněk Veleba nabízí i další služby, které se zvířaty úzce souvisí. Specializuje se na výcvik loveckých psů a své prostory poskytuje i jako útulek pro jižní část Třebíčska.

Naopak během prázdnin a prodloužených víkendů mají téměř vždy plno v hotelu v Břevnici na Havlíčkobrodsku. Jeho majitelka Jana Voháňková hotel vede déle než deset let. Mají zde už stálou klientelu, ale přijíždí i noví lidé se svými mazlíčky a nejen psy. Hotel zajišťuje mimo jiné i dovoz a odvoz zvířete. Majitelka se snaží dbát především na bezpečí jejich svěřenců. Když je ale kapacita hotelu, v termínech mezi prázdninami, méně využitá, snaží se pomáhat psům bez domova. „Protože z nákazových důvodů nemůžeme sbírat psy na ulici, poskytujeme dočasný domov chrtům, které zachraňuje organizace Chrti v nouzi. Dále spolupracujeme s veterinární klinikou a pokud tam přijde majitel se žádostí o utracení zdravého psa, tak nám volají a my se psa ujmeme a hledáme mu nový domov," vysvětlila Jana Voháňková. „Momentálně máme v naší péči jednu chrtí dámu, jednoho zachráněného labradora a ochrnutého pejska po autonehodě, o kterého se majitelka nebyla schopná postarat. Těmto třem hledáme nové páníčky," dodala Voháňková.

Další možností, kde ubytovat svého psa na Havlíčkobrodsku, je psí hotel v Hlavňově. Ten nabízí pouze hlídání a ubytování pro psy. Podle provozovatele a majitele hotelu Pavla Kolaříka jsou psi ubytováni v prostorných kotcích, které jim zajišťují maximální pohodlí. „V hotelu máme k dispozici pouze tři kotce, a to z toho důvodu, abychom měli čas na co největší kontakt se psem, který může být většinu dne puštěný na zahradě," vysvětlil Kolařík.

Pokud chtějí lidé své mazlíčky ubytovat na Pelhřimovsku, mají tři možnosti. Ta první je v Humpolci, kde hotel a salon pro psy provozuje Romana Točíková již třináctým rokem. Do hotelu mimo psů přijímají kočky a fretky. Zákazníci zde mohou zvířata umístit na půl dne nebo na několik týdnů. Mají stálou klientelu, ale přicházejí i nový zájemci. Majitelka nyní řeší zvýšení kapacity hotelu a možnost přestěhování se na lepší místo v okolí Humpolce.

Druhá možnost je hotel pro psy v Pacově. Hotel Hany Bučkové nabízí ubytování v hezkém prostředí s individuální péčí, kde způsob krmení, režim vycházek a výběhu dohodne přímo s majiteli psa. Pejsek je pod stálým dohledem, případná veterinární péče je zde zajištěna. Při předání psa zpět majitel dostane krátký záznam s popisem jeho pobytu v hotelu. Po domluvě také zajistí převoz psa do hotelu a zpět. Službu provozují pátým rokem a postarají se také o kočky a hlodavce. Službu hotelu klienti využívají především v období prázdnin.

Třetím místem, kde ubytovávají zvířecí mazlíčky, je Starý Pelhřimov a K-9 Training.

Společnost Bully Services nabízí hlídací služby ve Křoví na Žďársku. Firma funguje od roku 2006, neprovozuje jenom psí hotel a školku, ale poskytuje i službu venčení psů, zabývá se jejich socializací a také se stará o pejsky v nouzi a pomáhá je umísťovat u nových majitelů.
O služby psího hotelu je zájem, je vytížený prakticky po celý rok. „Disponujeme šesti pokoji. Momentálně máme skoro plno, lidé odjíždějí třeba na hory, takže i v zimě ubytování pro své psy potřebují," popisuje Petra Chlebničanová. Hotel se může postarat zhruba o dvacet psů najednou. „Někdy i o více, ale vždy záleží na tom, jací jsou to pejsci a jak jsou hodní," dodává Chlebničanová s úsměvem. Psi mají k dispozici několik místností a zahradu. Pokud zákazník potřebuje umístit psa na několik dní, je tedy dobré rezervovat si službu tak dva, tři týdny před termínem. O aktuální naplněnosti hotelu informují i na svých webových stránkách. Jiná zvířata zde neubytovávají, ale můžou například sehnat člověka, který u klienta v jeho nepřítomnosti zvíře krmí.

Nejdéle, a to devatenáct let funguje na Vysočině psí hotel Dášenka v Jihlavě. Jeho začátky byly podle majitelky Šárky Veselé těžší. „Chvíli to trvá, než si člověk udělá klientelu. Když se hotel rozjel, přišla krize v roce 2009, to šel zájem o naše služby na Jihlavsku hodně dolů. Teď je to v dobrém, stoupajícím trendu," pochvaluje si Veselá.

Lidé mají zájem zvířata ubytovávat i v zimním období, takže se náš hotel naučili využívat a vědí o nás. I v tomto hotelu ubytují kromě psů i kočky. „Měla jsem tu i králíka," dodává majitelka.