Důvodem je to, 
že v devíti obcích se budou souběžně konat komunální volby.

Výsledky obou typů voleb 
v nich bude možné začít sčítat až po skončení hlasování v obecních volbách, které je plánováno na 22. hodinu. Pokud by ovšem o složení radnic přišli hlasovat všichni místní voliči, sčítání by mohlo začít už po odvolení posledního z nich.

ČSÚ to oznámil ve zprávě 
o prověření systému sběru, přenosu a zpracování výsledků krajských i senátních voleb. Na 9. října plánuje ještě druhou celoplošnou zkoušku, v níž systém prověří i v souběhu s komunálními volbami. Komunální volby se uskuteční také v jedné obci na Vysočině, a to v Pavlově na Pelhřimovsku. Na dalších místech Česka budou komunální volby pořádat v obcích Mladecko na Opavsku, Drahkov na Plzeňsku, Pomezí nad Ohří 
na Chebsku, Milíře na Tachovsku, Luka na Českolipsku, Újezd u Černé Hory 
na Blanensku, Hrušová na Orlickoústecku a Kasalice na Pardubicku.

Čekání v 7 krajích

Na konečné výsledky hlasování v krajských volbách si tak asi budou muset počkat lidé v sedmi ze 13 krajů – v Karlovarském, Plzeňském, Libereckém, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a na Vysočině.

Statistici otestovali funkčnost a kvalitu počítačového vybavení včetně komunikace. S ohledem na dostupnost výsledků systém podrobili i zátěžovým testům a simulovali také případné nečekané komplikace, například cvičný požární poplach nebo výpadek dodávky elektrické energie, uvedl mluvčí ČSÚ Tomáš Chrámecký.

Podobně jako při předchozích volbách budou moci lidé výsledky najít jak na hlavním volebním serveru www.volby.cz, tak na alternativním www.volbyhned.cz, kde budou k dispozici alespoň hlavní volební výsledky.

Krajské a senátní volby letos začnou 12. října ve 14 hodin, hlasování s noční přestávkou, a to od 22. do 8. hodiny, skončí ve 14 hodin v sobotu.