Zároveň s tím se lidí prostřednictvím najaté agentury ptá, jak se jim v lokalitě žije, co by případně chtěli zlepšit nebo co jim úplně chybí.

„Dotazování obyvatel obsahuje otázky týkající se bydlení, práce a dojížďky za prací, využívání zdravotnických a sociálních služeb, spokojenosti s různými oblastmi života v obcích, názorů na geologický průzkum a na budoucí možné vybudování hlubinného úložiště," uvedla Ivana Škvorová, mluvčí Správy úložišť.

V lokalitě Hrádek se dotazníkové šetření týká zhruba čtyř stovek lidí. Hlavní termíny dotazování jsou poslední dva víkendy v dubnu. Když bude třeba, uskuteční se ještě dodatečné šetření.

Jana Vitnerová z neziskové organizace Bezjaderná Vysočina má však o této studii jasno. „Podle výsledků bude SÚRAO připravovat motivační program, ve kterém se nám bude snažit nabídnout takové věci, abychom se k úložišti začali stavět příznivěji. Ale my za klouzačku do školky úložiště nevyměníme," poznamenala Vitnerová.

Na základě výsledků šetření dá SÚRAO dohromady studii, která popíše jednotlivé lokality a vzájemně porovná. Výsledky této studie budou po jejím ukončení, předpokládáme koncem roku 2016, volně dostupné," dodala Škvorová.

Kromě toho v lokalitách začínají dlouho debatované geologické průzkumy. „Nemohu říct, jestli se tu už týmy geologů pohybují, ale dotčení občané dostali obsílky, ve kterých jsou podrobnější informace," sdělila k průzkumům starostka Hojkova Milada Duchanová, která je dlouholetou bojovnicí proti úložišti na Čeřínku. Jako hlavní důvod uvádí obavu o zdroj pitné vody, kterou v oblasti zajišťuje hubenovská nádrž.

Jana Vitnerová doplnila, že na Hrádku tyto průzkumy má zajišťovat jihlavská společnost Geomin. „Nyní by měli skupinky o dvou až pěti lidech jednoduchou metodou zjistit geologickou strukturu do hloubky až pěti stovek metrů. Poté budou muset v další fázi použít pečlivější metody," popsala Vitnerová.

Nicméně za tyto geologické průzkumy obcím náleží finanční odměna. Konkrétně Hojkov dostal na účet koncem loňského roku 1,9 milionu korun. Do konce letošního června by jim měla tato částka přijít ještě jednou. Hojkov peníze nechtěl, proto je vrátil. Nakonec si je ale musel převzít.

„Abychom neporušovali zákon, tak jsme si je museli vzít zpátky. Kromě Dolní Cerekve jsme je s ostatními dotčenými obcemi dali mimo rozpočet obce na účet
a necháme je tam ležet," dodala starostka Duchanová. Dolní Cerekev si jako jediná na zastupitelstvu odhlasovala, že za obdržené peníze nechá opravit výtah na místním středisku.

Hojkov společně s dalšími obcemi už v listopadu proti povolení průzkumu podal žalobu k městskému soudu v Praze. Na vyjádření do současné doby obce čekají. Průzkumy mohou začít i bez tohoto rozhodnutí.
Lokalita Hrádek na Jihlavsku zahrnuje katastry šesti obcí. Patří mezi ně Dolní Cerekev, Rohozná, Milíčov, Cejle, Hojkov, Nový Rychnov.