Někde se zlepší služby pro turisty. V Novém Městě na Moravě a v Jimramově mohou lidé poprvé projít památná centra s audioprůvodcem.

Díky evropské dotaci bylo pro obě sídla koupeno 20 audioprůvodců, půjčovány budou bezplatně. „Máme vyznačené dva prohlídkové okruhy po městských památkových zónách,“ uvedla Jaroslava Šmídková z novoměstského informačního centra. V Novém Městě je vyznačeno 22 zastavení a v Jimramově 11.

Nová rozhledna na vrchu Mařenka na Třebíčsku bude stát sedm milionů korun, buduje ji sedm okolních obcí s podporou Unie. Se stavbou 31 metrů vysoké věže z kamene, kovu a dřeva začne stavební firma hned, jak to dovolí počasí.

Naopak šikmé rozhledny, která se delší čas plánuje v military kempu Radarka u Koněšína na Třebíčsku, se návštěvníci ještě nedočkají. Projekt je připraven, ale na jeho uskutečnění zatím chybějí peníze, vysvětlila koněšínská starostka Hana Žáková.

Zachráněná poloroubenka

Skanzen Zichpil v Humpolci se pro veřejnost poprvé otevře asi začátkem července. V Nápravníkově stavení teď vznikají expozice, které přiblíží dobové bydlení. Domek je jednou z posledních upomínek na lokalitu Zichpil, v níž se před víc než dvěma stoletími usazovali drobní řemeslníci a námezdní pracovníci.

Zchátralou poloroubenou chalupu se podařilo zachránit díky iniciativě města Humpolec a obecně prospěšné společnosti Castrum.

Naučných stezek bylo na Vysočině loni přes 40 a letos díky evropským dotacím přibudou další. Třeba v údolích řek Oslavy a Balinky u Velkého Meziříčí vzniknou stezky s celkovou délkou přes 40 kilometrů. Stezka Krajem Jana Zrzavého, která povede z Okrouhlice, bude mít 22 kilometrů.

Do povědomí vyznavačů hipoturistiky se dostává 864 kilometrů dlouhá síť značených stezek, která byla na Vysočině oficiálně otevřena koncem loňského září. Stezky pro jezdce na koních vedou převážně po lesních a polních cestách celým krajem. „Lidé je začali používat i pro pěší turistiku a pro jízdu na horských kolech, což jsme ani nečekali,“ poznamenal Tomáš Čihák z krajské organizace Vysočina Tourism.

Nová výletní loď Horácko, která od Nového roku jezdí na přehradě Dalešice, bude veřejnosti představena při slavnosti chystané na 22. dubna.