„V nadcházejících dvou letech bude na hradě Lipnici proinvestováno více než dvacet milionů korun. Tyto prostředky budou cíleny především do opravy přístupové komunikace na nádvoří, dále do památkové obnovy druhého patra Thunovského paláce a v neposlední řadě i do rekonstrukce venkovní fasády jeho jihozápadní a severozápadní části. V prvním patře zmíněného paláce začneme i s instalací nové expozice. Věnována bude vytápění ve středověkých objektech," přiblížil kastelán Marek Hanzlík. Základ této expozice, v Čechách a na Moravě do jisté míry ojedinělé, vytvoří soubor kamnových kachlů, krbů a také fragment středověkého teplovzdušného centrálního vytápění, které se na hradě dochovaly. „Počítáme také se vznikem další repliky kachlových kamen a s obnovou hradní černé kuchyně," pokračoval Hanzlík.

Mírný pokles návštěvnosti

Na hrad v Lipnici nad Sázavou letos zavítalo zhruba pětadvacet tisíc lidí. V porovnání s předcházejícím rokem to je zhruba o čtyři procenta méně. Nová turistická sezona bude v Lipnici zahájena druhého dubna 2016.

Novou expozicí se v příštím roce blýskne i hrad v Ledči nad Sázavou.

„Návštěvníci se mohou těšit na expozici celé řady historických hudebních přístrojů a nosičů zvuku. Tedy fonografů a gramofonů, voskových válečků, šelakových, skleněných i vinylových desek a podobně. Dost možná, že se nám podaří získat i klasický orchestrion. Chybět nebudou ani dobové plakáty a další věci, které jsou s touto zajímavou oblastí lidské činnosti tematicky spojeny," řekl kastelán Luděk Šíma. Ten dodal, že všechny exponáty budou vystaveny v celkem pěti hradních místnostech, do Ledče nad Sázavou je zapůjčí soukromý sběratel.

Ani ledečskému hradu se v příštím roce nevyhnou stavební úpravy. „Budeme pokračovat především v obnově venkovních omítek, zejména pak v západní části hradu," podotkl Šíma.

Hrad v průběhu letošní sezony navštívilo na osm tisíc lidí, v porovnání s rokem 2014 to je zhruba o patnáct stovek víc. Novou turistickou sezonu zahájí hrad v Ledči nad Sázavou prvního dubna příštího roku.