Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři roky a kola dojedou po cyklostezce z Jihlavy do Telče

Vysočina – Z Jihlavy až do Rakouského Raabs an der Thay na kole pohodlně a bezpečně po cyklostezce?

30.11.2015
SDÍLEJ:

Cyklostezka. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Karásek

Záležitost, která se už za několik let může stát skutečností.

Jihlava chce v příštích třech letech vystavět cyklostezku do Kostelce, Třešť zase z Kostelce do Hodic a Telč vidí v budoucnosti cyklostezku spojující Třešť, Telč, Dačice a Slavonice. „Propojením trasy Jihlava – Raabs by mohl vzniknout hodně zajímavý okruh s návazností na rakouský Thayarunde," okomentoval svou vizi starosta Telče Roman Fabeš (Sdružení nezávislých a SNK ED).

Projekt je ale zatím spíše hudbou budoucnosti. Momentálně Jihlava, Třešť i Telč zpracovávají dokumentace na další, menší projekty.

Krajské město má hotové podklady pro stavbu cyklostezky z centra města směrem přes Bedřichov na Pávov, městkou část Jihlavy. Stezka má sloužit především lidem dojíždějícím z centra za prací do firmy Bosch Diesel a Automotive Lighting. Projektová dokumentace je již hotova a město chce žádat nyní o dotaci.

Cyklostezka, která má ulehčit dopravu lidem pracujícím v jihlavské městské části Pávov, má vést mimo hlavní komunikace, aby nemusela křížit větší křižovatky. „Mají se proto vybudovat speciální můstky," uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal (ODS).

Město Třešť momentálně zpracovává dokumentaci pro cyklostezku Kostelec – Hodince. Její realizaci ale radnice vidí až na rok 2018. „Cyklostezku chceme vést kolem železnice, tedy ne nakonec kolem silnic, jak jsme nejprve zamýšleli. Jedná se zhruba o deset kilometrů. Budeme teď jednat s vlastníky pozemků, zda s tím souhlasí, ale nemyslím, si, že by se měl objevit nějaký problém," podotkl starosta Třeště Vladislav Hynk (KDU-ČSL).

Jihlava se poté zase chystá stavět cyklostezku proti proudu řeky Jihlavy. Ta prakticky kopíruje železnici vedoucí přes Rantířov do Kostelce. „Už tu máme stezku po proudu, tedy směrem na Luka nad Jihlavou, teď bychom ji chtěli vystavět i opačným směrem. Zamýšlíme vytvořit cyklostezku z Vyskytné do Rantířova na Plandry a Staré Hory. Na tu by se poté dala navázat trasa až do Kostelce. Momentálně řešíme průchodnost území, kudy to přesné vést," vyjádřil se Vymazal a také zmínil, že by se cyklostezka mohla postavit tak za tři čtyři roky. Projekty na cyklostezky připravuje také Telč.

Cyklostezka má v okolí Telče vzniknout kolem rybníka Roštějn a povede až do Volevčic, Studnic a do Doupě s napojením na komunikaci na hrad Roštejn. Tato stezka by současně sloužila i jako chodník, po kterém by se lidé dostali ke kroketovému areálu, novému domovu pro seniory, areálu Akademie věd a i k rybníku Roštejn.

Projektově Telč nyní pracuje i na cyklostezce z Lipek k hrázi Roštejna. Dále uvažuje o napojení stezky z Lipek směrem na Řásnou a z Telče do Krahulčí a Horní Myslové. „Důvod to má jediný, a to dostat cyklisty i chodce z frekventovaných silnic na Jihlavu, Batelov a Krahulčí," okomentoval záměr starosta Telče Fabeš.

V rámci projektu Region Renesance chce nechat i zpracovat studii na cyklostezku spojující Třešť, Telč, Dačice a Slavonice. Postupně se tak všechna tři větší města na Jihlavsku mohou dostat i k vzájemnému propojení. Všechno ale půjde o něco pomaleji, než se zdá.

„Není to tak jednoduché. Například cyklostezka mezi Hodicemi a Telčí je zatím jen v rovině úvah. Musí se sehnat nejprve peníze na projektovou dokumentaci. V ní se vytipují pozemky, přes které cyklostezka povede. Ty se pak musí směnit, získat stavební povolení a tak dále," vysvětlil starosta Třeště Hynk.

K vybudování cyklostezky mezi Jihlavou a Rakouskem jihlavský náměstek primátora pro dopravu poznamenává: „Určitě by bylo dobré, kdyby vedla cyklostezka až do Raabsu. Momentálně se tam dá dojet po asi 120 kilometrů dlouhé cyklotrase, na níž přibližně 38 kilometrů tvoří cyklostezky. Ty jsou komfortnější, bezpečnější a není na nich takové převýšení," uzavřel Jaroslav Vymazal.

Autor: Redakce

30.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení