„Pro účely muzea jsme upravili dvě místnosti v nádražní budově. Stavební práce jsou v podstatě hotové. Do čtrnácti dnů budeme mít i výstavní vitríny," přiblížila místostarostka Třeště Eva Požárová.

A co návštěvníci v muzeu uvidí? Vystavené modely pochází z pozůstalosti po místním modeláři, který se tomuto koníčku věnoval po většinu svého života, a jeho rodina je věnovala městu. „Na nádraží se podaří umístit necelou polovinu z celkových sedmi set padesáti modelů. Najdete tam vše, na co si vzpomenete od tanků, letadel, lodí a motorek přes zbraně, děla a podobně. Místní modeláři se sbírku snažili roztřídit podle jednotlivých národních armád, takže tam návštěvníci uvidí ukázky vojenské techniky americké, české, ruské nebo německé armády," sdělila místostarostka s tím, že modely vznikly technikou, která se už dnes nepoužívá.

„Sbírka mimo jiné obsahuje ojedinělé kousky, které si sběratel za minulého režimu vozil až z Německa, protože u nás nebyly k dostání," dodala Požárová. V muzeu najdete i informace o osobě modeláře a o plastikovém modelářství obecně.

Muzeum modelů vojenské techniky vzniká v rámci projektu DY-THA rail, do kterého se zapojily vedle Třeště ještě Telč, Dačice a Slavonice a Svazek obcí na železniční trati Kostelec u Jihlavy Slavonice. „Dotace jsme získali už na podzim. Stavební práce vyšly na necelých dvě stě tisíc korun a pořízení výstavních vitrín bude stát přes sto tisíc. Plus k tomu musíme připočítat další náklady," doplnila Požárová.

Díky projektu přeshraniční spolupráce DY-THA rail vznikne v brzké době na nádraží v Telči prostor pro stálou expozici historických vlaků a v Dačicích a Slavonicích zázemí pro cyklisty.

Tříletý projekt na železnici doprovodí dvě desítky speciálních jízd parním vlakem na trase mezi Kostelcem a Slavonicemi. Jedna z těchto jízd je naplánována i na sobotu 11. srpna.

ZUZANA MUSILOVÁ