„Vzhledem k tomu, že nynější dodávky ochranných pomůcek od ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví jsou stabilní, rozhodli jsme se vyslyšet prosbu našich partnerů z Francie a posíláme vedení regionu Grand Est několik tisíc roušek pro jejich zdravotníky. Pět tisíc jednorázových a dva tisíce látkových roušek, které pojedou do Francie, jsme nakoupili již dříve z krajských peněz,“ uvedl po jednání rady hejtman Jiří Běhounek.

Jak dodal, region Grand Est patří k nejvíce zasaženým francouzským oblastem novým typem koronaviru.

Koronavirus v Česku: Mezi důležitá opatření patří povinné nošení roušek nebo respirátorů.
Uvolňování opatření: Obchody i hospody otevřou v květnu, plná výuka už nebude

„Na začátku dubna jsem obdržel žádost představitelů Grand Est o materiální pomoc a jsem rád, že už jsme v takové situaci, kdy můžeme z vlastních zásob pomoci našim zahraničním partnerům. Protože i to je smyslem spolupráce – rozvíjet vztahy a pomáhat si bez ohledu na hranice nebo ekonomickou situaci. Vztahy mezi regiony jsou trochu jiné než vztahy mezi státy. Pomoc může být bližší i konkrétnější,“ doplnil hejtman Běhounek.

Podle původních plánů měli představitelé regionu Grand Est přijet na Vysočinu 22. května 2020 na akci Bonjour Vysočina, jejíž součástí mělo být podnikatelské fórum ve spolupráci s Francouzsko-českou obchodní komorou i trh francouzských gastronomických specialit na jihlavském Masarykově náměstí. Akce se zatím odsunula na neurčito.

Silniční kontrola v sobotu  11. dubna 2020 ráno v Kostelci na Jihlavsku.
Lidé za volantem na Jihlavsku zdivočeli, říkají policisté. Kontroly to potvrdily

Kraj Vysočina uzavřel partnerství původně s regionem Champagne-Ardenne už v roce 2006. Region Grand Est vznikl od 1. 1. 2016 na základě teritoriální reformy Francie, kterou se snížil počet regionů evropské části Francie z 22 na 13, a to slučováním regionů do větších celků.

Vznikl prostým sloučením dosavadních regionů Alsaska, Champagne-Ardenne a Lotrinska. Kraj Grand Est leží v severovýchodní části Francie a hraničí s Belgií, Lucemburskem, Německem a Švýcarskem.

Policie paní Šárku vytahuje z policejního auta, kde seděla půl hodiny bez povšimnutí.
Půl hodiny seděla v autě policistů. Žena se stížností na jejich zahálku neuspěla