Za týden se s nákazou vyrovnaly více než dvě tisícovky pacientů. Nemocnice jsou ale stále přetížené, potřebují dobrovolníky a domovy důchodců jsou pro lidi zvenku uzavřené.

Který okres si v počtu nakažených vede nejhůř, to se nedá podle hygieniků určit. „Každý den se čísla mění, pokaždé je to jiný okres,“ konstatoval krajský hygienik Jiří Kos a dodal: „Bohužel máme u nás naplno rozjetý komunitní přenos. Rizikové je chování lidí. Podceňují prvotní příznaky. Další zase berou covid jako stigma a nechtějí se s onemocněním svěřit. Tím se nám ale nemoc šíří dál.“

Dobrovolníci pomáhají zdravotníkům třeba i v odběrovém stanu, v laboratoři nebo s nákupy. Nemocnice v Jihlavě už eviduje přes 230 zaměstnanců, kteří se koronavirem nakazili, někteří už jsou zpátky v zaměstnání, jiní jsou s onemocněním v karanténě.

Nákaza se nevyhýbá ani laborantům. Státní veterinární ústav Jihlava kvůli tomu musel dočasně pozastavit od 15. října testování. V kraji již podle hygieniků dochází k plnému komunitnímu přenosu nemoci. Výpadek jihlavské laboratoře Státního veterinárního ústavu astoupily podle krajského hygienika Jiřího Kose laboratoře v Ostravě a v Praze. Kapacitu vlastní laboratoře navyšuje jihlavská nemocnice.

„Nemocnice Jihlava zvyšuje postupně kapacitu vlastní laboratoře, blíží se k hraniční hodnotě 500 vzorků denně. Do systému krajem využívaných laboratoří se vrátil jihlavský Státní veterinární ústav,“ konstatoval hejtman kraje Jiří Běhounek. Nemocnice Havlíčkův Brod oznámila že jí chybějí kvůli nákaze lidé v technických provozech. „ Aktuálně bychom nutně potřebovali dobrovolníky, brigádníky do nemocniční prádelny,“ oznámila mluvčí nemocnice Petra Černo. „Přijmeme studenty zdravotnických oborů i další dobrovolníky na výpomoc V domově pro seniory se vyskytla nákaza Covid 19, proto prosíme studenty zdravotnických oborů i mediky, kteří ještě mohou, aby se nám přihlásili na tel. Čísle 728 501 415. I další dobrovolníky nutně potřebujeme,“ oznámila o víkendu Hana Hlaváčková ředitelka Domova důchodců Husova v Havlíčkově Brodě.

Stejná situace je v Brodě Domově důchodců Reynkova i v Domově důchodců Třebíč Koutkova Kubešova.