Obrovské bojovnice, která trpí kvadruparézou, tedy postižením všech čtyř končetin. „Asi tři hodiny po porodu začala Terezka projevovat nějaké fyziologické funkce. Podle lékařů jí hrozila smrt nebo totální poškození mozku,“ vzpomíná matka dívky Lenka Minaříková.

O titul nejkrásnější strom Bystřicka soutěžilo patnáct stromů. Vyhrála Bystřice nad Pernštejnem.
Nejkrásnější vánoční strom stojí na bystřickém Masarykově náměstí, podívejte se

* Kdo by chtěl pomoci, najde Terezčin příběh i s podrobnostmi o tom, jak přispět, na webovém odkazu ZDE.

Terezka nakonec začíná dýchat sama. Po třech dnech ji lékaři odpojují z kyslíkového přístroje a brzy ji pouští domů. Vyhráno ale nemá. „Věděla jsem, že vývoj bude kritický. Budu muset s Terezkou pravidelně cvičit Vojtovu metodu a teprve čas ukáže, jaké problémy nastanou,“ líčí tehdejší pocity Minaříková.

Teď už je z Terezky jedenáctiletá slečna. Její pohybový vývoj je však těžce postižený. Jen díky tomu, že komplikovaný příchod na svět nezasáhl i psychický vývoj, může chodit do školy. Tak jako jiné děti. Ve školce jí pomáhala asistentka, s ročním odkladem pak nastoupila do základní školy.

S dětmi i učiteli se domluví, musí se ale snažit dobře artikulovat. „Ve škole Terezka funguje bez problémů. Ve třídě má dvě blízké kamarádky a se zbytkem třídy má normální vztah. Psaní zvládla ve stejném tempu jako její spolužáci,“ popisuje dívčina matka.

Cvičí na sudu s madly

Terezka je i přes těžký hendikep velice aktivní. Dokonce se účastní soutěží v paravoltiži, tedy v gymnastice na koňském hřbetě. Místo živého koně však cvičí na sudu s madly. „Dcerka se snaží být co nejvíc aktivní, i když je to pro ni energeticky náročné,“ chválí svou dceru Minaříková.

Radiátor, ústřední topení - Ilustrační foto
Lidé v Novém Městě zaplatí za teplo od Nového roku dvojnásobek. Víme proč

Dívka má ale i mnoho dalších zájmů. Sleduje filmy a pohádky, ráda poslouchá hudbu. Baví ji společenské hry a hodně volného času tráví také se svým starším bratrancem a sestřenicí. Maminka s ní pravidelně cvičí Vojtovu metodu a rehabilituje.

Aby se Terezčin stav ještě více zlepšil, potřebovala by neurorehabilitaci. Tu provádí specializované centrum v Brně. Zdravotní pojišťovna ji ovšem neplatí. Na to, aby mohla být dívce dopřána tato péče „navíc“, uspořádali sbírku.